CAZ MÜZİĞİNE BİR İLK ALBÜM: MADTIME STORIES


Caz müzisyeni Ceyda Özbaşarel, ilk albüm çalışması Madtime Stories ile müzikseverlerin karşısında.

Vokal ve piyano eğitmeni, şarkıcı, kompozitör ve söz yazarı Ceyda Özbaşarel, yılların birikimini albüme dönüştürdü. Things & Records etiketi ile yayınlanan Madtime Stories isimli 9 şarkılık albüm, 8 İngilizce, 1 Türkçe parçadan oluşuyor. Sözü ve müziği Özbaşarel’e ait olan albümün düzenlemelerinin bir kısmı Adem Gülşen’e, diğer kısmı ise Özbaşarel’e ait.

Madtime Stories’de trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Taşkın Akarsu, gitarda Emre Tankal, piyano ve tuşlu çalgılarda Adem Gülşen, kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Derin Bayhan, ukulele ve ıslıkta ise Başak Yavuz imzası var.

Mix’ini Derin Bayhan’ın mastering’ini Demirhan Baylan’ın yaptığı albümün kayıtları Hayyam Stüdyoları ve Stüdyo Daire’de yapıldı. Fotoğraflar Murat Dürüm’e, kapak tasarımı ise Sanat Deliorman’a ait.

“HAYALİMDEKİ FİLMLERİN MÜZİĞİ”

Albümün ismi için İngilizce masal anlamına gelen “bedtime stories”den yola çıktığını belirten Özbaşarel, “Benim şarkılarım da biraz karanlık masallar gibi, o yüzden ismi Madtime Stories oldu” diyor.

Sanatçı, albümünü şöyle anlatıyor: “Şarkılarım, çağımızda insanların birbirleriyle, dünyayla ve kendi kendileriyle karşılaşmaları, yaptıkları ve uğradıkları haksızlıklar, umut ve umutsuzlukları, sevgileri, nefretleri, korkuları ile ilgili hayalimde oluşturduğum filmlerin müziği. Mesela “Remember Me”, öldürülen bir kadının hayaletinin, katiline söylediği bir şarkı ama, sözleri bir metafor olarak da algılanabilir. Bir insanın  bu şarkıyı, kendisini incitmiş eski bir sevgilisine söylediğini de düşünebiliriz. Stormy Water’ı ise mülteci bir çocuk için yazdım. Her şarkının bir öyküsü var. Bir yanıyla da empatiye çağıran bir albüm.”


Ceyda Özbaşarel kimdir?

YTÜ Çevre Mühendisliğini bitiren,  ardından KOU Piyano Bölümünden mezun olan Ceyda Özbaşarel, Sibel Köse-Randy Esen caz vokal workshop’a katılarak caz eğitimine başladı. 2005 – 2011 yılları arasında Donovan Mixon ve Randy Esen ile caz vokal, sound ve emprovizasyon üzerine çalışmalar yaptı. Sheila Jordan, Aydın Esen ve Kevin Mahagony workshoplarına katıldı.

Şevket Akıncı’nın Radyo Ekoton ve Escher Chronicles, Başak Yavuz’un Little Red Bug albümlerine ve Banu Kanıbelli’nin Lobna’nın Şarkısı çalışmasına konuk oldu. Pek çok mekânda konser veren sanatçı, 2014’ten bu yana Başak Yavuz ile birlikte ‘bi’ şarkım var’ projesini yürütüyor ve projenin 2016 yılında çıkan bi’ şarkım var! Stüdyo – albümündeki 14 şarkı yazarından biri.

Ceyda Özbaşarel,  2021 yılının başında da ilk albümü Madtime Stories ile dinleyiciyle buluştu.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media