AjandaKolik Reklam

 

 

BU AKŞAM İKİ ALMODOVAR FİLMİ BİRDEN!


Pedro Almodóvar’ın Venedik Film Festivali’nde ilk kez izleyici karşısına çıkan 30 dakikalık kısa filmi “İnsan Sesi” ve bir klasik olan 1988 yapımı “Sinir Krizi Eşiğindeki Kadınlar”,  İstanbul Film Festivali Mayıs ayı çevrimiçi programı kapsamında bugün itibariyle yayında. Biletleri 12 TL’ye İKSV sitesinden satın alabilirsiniz. 

Usta İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın her türlü alametifarikasını taşıyan küçük bir mücevher, bu! Yönetmenin, Tilda Swinton’ın tek başına sürüklediği “İnsan Sesi”, Almodóvar’a özgü parlak renkler, aşk acısıyla bezeli komedi ve tutkuyla dolu. Jean Cocteau’nun aynı adlı tek perdelik oyunundan uyarlanan filmi, yönetmenin ilk İngilizce yapımı olma özelliğini taşıyor. “İnsan Sesi”, Jean Cocteau‘nun tek perdelik oyunundan uyarlandı. İlk defa 1930 yılında sahnelenen oyun, sevdiği adamla son kez telefonda konuşan ve onu terk etmemesi için ikna etmeye çalışan bir kadını merkeze alıyor. Oyunu çok seven Almodóvar, kültü filmi Sinir Krizi Eşiğindeki Kadınlar”ı “İnsan Sesi”nden esinlenerek yazmıştı.

Film, bugün saat 21.00’da başlıyor. 

İKİNCİ FİLM SİNİR KRİZİ EŞİĞİNDEKİ KADINLAR

Pedro Almodóvar sinematografisinde bir başyapıt olarak değerlendirilen “Sinir Krizi Eşiğindeki Kadınlar”, sadece 30 dakikada sürecek olan  “İnsan Sesi”nden sonra izleyiciyle buluşuyor. Kitle iletişim araçlarının yozlaşmasını konu edinen film hapisten çıkan tecavüzcü bir porno film yıldızının hikayesini konu alıyor; komedi yönüyle öne çıkıyor.

1989 Goya Ödülleri’nde “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” (Filmin 3 oyuncusuna da verildi) , “En İyi Orijinal Senaryo”, “En İyi Ses”, seçilen “Sinir Krizi Eşiğindeki Kadınlar”ın başrollerinde ise Carmen Maura, Rossy de Palma, Antonio Banderas gibi önemli oyuncular yer alıyor.

Bu akşam başka bir işiniz yoksa bu iki filmi peş peşe izlemek, kesinlikle güzel bir gece geçireceğinizi vadediyor. Bizce kaçırmayın!

Filmi, bugün saat 21.00’den itibaren buradan izleyebilirsiniz. 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media