BESTECİ AHMED ADNAN SAYGUN’A SAYGI DURUŞU: İNCİ’Nİ KİTABI

Öyküleriyle ve biyografileriyle sevilen Göknil Özkök’ün hayalle gerçeği buluşturan ilham dolu öyküsü “İnci’nin Kitabı”, klasik müzik bestecimiz Ahmed Adnan Saygun’a ve onun müzik eğitimine adanmış hayatına saygı niteliğinde. 

İnci’nin hayatında yeni bir dönem başlıyordu. Yeni bir semt, yeni bir sokak, yeni bir okul… Taşındıkları gün, her şeyden önce apartmanın karşısındaki köşk çekti İnci’nin dikkatini. Hüzünlü bakan pencereleriyle, hikâyesiz binalar arasında hemen gösteriyordu kendini. Okulla, piyano dersleriyle ve bu gizemli köşke dair düşlerle geçen haftalardan sonra, karlı bir kış gününde, İnci’nin babası yeni bir plakla geldi eve. Çalan müzik, bir mucizenin habercisi gibiydi, hem ismiyle hem de Ninni’siyle… O gece, bir ışık yandı köşkün pencelerinde. Davet gibiydi yepyeni bir öyküye…


“‘Biliyor musun İnci’ciğim, bazen tanışmak için el sıkışmamıza gerek yoktur. Düşünsene bir, kitabını okuduğumuz yazar, yazdıklarıyla derin bir sohbet halindedir bizimle. Bir senfoni dinlediğini düşün. Besteleyenin sözleri gizli değil mi o müziğin içinde? Seslerle konuşur seninle, sözcükler yerine. En iyi dost senin içindeki yaratım gücünü ortaya çıkarandır. Bazen, görmemiz bile gerekmez İnci’ciğim, onu anlamamız, hissetmemiz yeter. Senin kalbinde bir yerlere dokunması önemlidir. İşte! Hayatına girmiştir bile. Müziğiyle, renkleriyle, sözcükleriyle… Bu küçük dokunuşlar sayesinde büyük işler başarırız, öyle değil mi?’”

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media