Beatçiler buraya, çizgi romana…

ajandakolik

Karakarga Yayınları’nda çıkan bu çizgi romanı Beat Kuşağı’nı yakından takip edenler eminiz çok sevecek! Taze çıktı, göz atın… 

Beat Kuşağı, Beat hareketinin kendisi kadar enerjik çizgilerle tekrar hayata dönüyor. Çizgi roman efsanesi Harvey Pekar’ın anlattığı ve sıkça birlikte çalıştığı Ed Piskor’un çizdiği bu kitabın içinde feminist çizgi romancı Trina Robbins ve MAD dergisinden Peter Kuper gibi daha birçok önemli isim yer alıyor.

Beat Kuşağı, bizi ana akım Amerikan konformistliği ve muhafazakarlığı ile yüzleşen bir döneme doğru vahşi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kuşak, köksüzlükleri, agresif bağımlılıkları, sarsıcı yaratıcılıkları ve deneysellikleriyle tanınıyor.

40’ların sonu 50’lerin başında, New York ve San Francisco çevresinde takılan birkaç arkadaşın etrafında başlayan bir akım, edebi bir patlamanın temellerini attı. Amfetamin yüklü Kerouac, Ginsberg ve Burroughs’un tuhaflıklarından, Jay DeFeo’nun dağınık stüdyosundaki resim seanslarına… Caz hipsterlarından, ‘beatnik piliçleri’ne… Chicago’daki Kompleksler Akademisi’nden, San Francisco’nun ünlü City Lights Kitabevi’ne… Ortaya da bir nesle saygı duruşu olarak düşünebileceğiniz, konusu kadar özgün bir tarzda çizilmiş harika bir kolaj çıkıyor.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Dünyanın en hızlı keman çalan insanı David Garrett sonbaharda İstanbul'da

Müziğin dahi ve hızlı çocuğu olarak bilinen David Garrett, ‘Unlimited Live’ dünya turnesi kapsamında, 75. yılını kutlayan Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda, 21 Eylül akşamı Volkswagen Arena’da sahnede. 10 yıllık başarılı kariyerini ‘Unlimited – LIVE’ dünya turnesi ile taçlandıran David Garrett, Türkiye’deki ilk crossover konserinde hayranları ile buluşuyor. Dünya çapında ses […]