Görkemli fotoğraflarla Hoş Geldin Gazi – Atatürk sergisi

ajandakolik

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenen ‘Hoş Geldin Gazi – Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)’ sergisi açıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’daki günlerini ziyaretçilerle buluşturan ‘Hoş Geldin Gazi – Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927–1938)’ sergisi, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927’den başlıyor.


Sergi, Gazi’nin Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938’e kadar İstanbul’da geçirdiği günlerin fotoğrafları ve hikayelerini kronolojik bir bütünlük içinde sunuyor.

Fotoğrafların tamamı Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar arasından seçilen serginin küratörlüğünü Cengiz Kahraman üstleniyor.


Sergide, dönemin foto muhabirleri, Cumhuriyet gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk’in çektiği bu tarihi fotoğraflar gazetelerden günü gününe derlenen hikayeleriyle birlikte ilk kez sunuluyor.


Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat bünyesinde bulunan Yapı Kredi Müzesi’nde düzenlenen sergiyi, 17 Mayıs-10 Kasım 2019 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Beatçiler buraya, çizgi romana...

Karakarga Yayınları’nda çıkan bu çizgi romanı Beat Kuşağı’nı yakından takip edenler eminiz çok sevecek! Taze çıktı, göz atın…  Beat Kuşağı, Beat hareketinin kendisi kadar enerjik çizgilerle tekrar hayata dönüyor. Çizgi roman efsanesi Harvey Pekar’ın anlattığı ve sıkça birlikte çalıştığı Ed Piskor’un çizdiği bu kitabın içinde feminist çizgi romancı Trina Robbins […]