AjandaKolik Reklam

 

 

BAŞAR BAŞARAN’DAN GERÇEKLE DÜŞ ARASINDA BİR ROMAN: AMSTERDAM

Televizyon izleyicisinin özenle takip ettiği pek çok yapımın senaryosuna adını yazdıran, geçmişten günümüze pek çok dergi ve gazetede yazılarıyla var olan Başar Başaran’ın Amsterdam isimli yeni romanı Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

 Amsterdam, eski sevgilisinin düğünü için İstanbul’dan Amsterdam’a giden ve orada gerçekliğinden bir türlü emin olamadığı bir gece geçiren bir yazarın hikâyesi.

Karlar altında bir kentte, Atina’dan Girne’ye Amsterdam’dan İstanbul’a, düne, bugüne, yarına uzanan bir gece geçirir. Her şey sislidir.

Tuhaf bir barda Siyah bir kızla tanışır yahut tanıştığını sanır.  Konuşur yahut konuştuğunu sanır. Seviştiğine emindir ama odasında yalnız uyanır. Hiçbir şey hatırlamaz. Hatırlamaya çalışıp, Siyah Kız’ı aramaya başladıkça bulanık hayallerinde kendisiyle karşılaşır. Afgan taksi şoförüyle, dul bir sihirbazla, delilerle, ölülerle, müzisyenlerle, uyuşturucu satıcılarıyla konuşur. Siyah Kız hakikati kulağına fısıldar. İnsanın yaşamaktan mühim işleri var. Eğer onu bulursan korkuların biter. Adam yumruklarını sıkar. Koşar. Bir karanlık kunduz gibi bulur korkuyu karnında. Öldürmeye uğraştıkça kunduz çoğalır adamın her yanına yayılır. Adam her birinin arkasından zihninin dehlizlerine düşer. Bir kadının peşinden aslında kendi peşinde neyin olduğunu öğrenerek koşar…

Birden fazla kurgunun birbirinin içine tutarlı biçimde karıştığı metin, öte yanıyla bir “kuşağın romanı” görünümündedir. Dertlenen, içine kapanan, arayan, aradığını bulamadıkça daha da kapanan ama dışa dönük taklidi yapmak zorunda kalmış kuşağın romanı. Ara kuşak diye bile anılmayan bu kuşağın coşkuları da hüzünleri de bir arada.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media