Banksy’nin koronavirüs temalı grafitileri metroda!


Sokak sanatçısı Banksy’nin kimliği hakkında çeşitli iddialar olsa da gerçek kimliği hâlâ bir sır. Dünyaca ünlü gizemli sanatçı, şimdi de Londra metrosundaki çizimleriyle adından söz ettirmeyi başardı. 

Banks bu defa da Londra metrosunda sefer halindeki bir metro vagonuna koronavirüs temalı resimler yaparken çekilen görüntülerini paylaştı.

Bir görevli edasıyla koruyucu kıyafetler ve sprey boyayla metroya binerek resim yapan kişinin videosunu Instagram hesabında yayınlayan sanatçının, videodaki kişi olabileceği tahmin ediliyor.


Yaptığı resimlerde insanlara maske takmaya teşvik eden Banksy’nin “Maske Takmazsan, Elde Edemezsin” ismini verdiği son çalışmalarında maske takmış kemirgenler, örneğin fareler var.

Londra’nın sık kullanılan metro ağlarından biri olan Circle Hattı’ndaki bir çizimde bir kemirgen hapşırırken resmedilmiş bir diğerinde de antibakteriyel jel sürerken.


Metronun kapısı da boş kalmamış; sanatçı sprey boyayla oraya da “I get lockdown, but I get up again” (Kapalı kalmıştım, ama şimdi kalktım yeniden) yazdığı görülüyor.

Londra’da toplu ulaşım araçlarında maske takmak zorunlu ancak sokakta maske takma zorunluluğu bulunmuyor.

Londra’nın toplu taşıma şirketi TfL, “çok katı bir graffiti karşıtı politikaları olduğunu” ve bu çizimlerin birkaç gün önce silindiğini açıkladı. Ancak Banksy’nin “insanları maske takmaya teşvik etmek amacıyla bu çizimleri yaptığını anladıklarını” da belirtti:

“Banksy’ye, mesajını yeni bir uyarlamayla daha uygun bir noktada iletebilmesi için bir şans sunmak istiyoruz.”

 

Etiketler:
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media