banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

BAFTA’NIN KAZANANI “NOMADLAND” OSCAR’A DAHA ÇOK YAKLAŞTI

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından Londra’da düzenlenen BAFTA Ödülleri, ikinci gününde ana kategorilerde sahiplerini buldu. Londra’daki Royal Albert Hall’da seyircisiz olarak düzenlenen töreni Edith Bowman ve Dermot O’Leary sundu.

Oscar’a sayılı günler kala sinema dünyasının en önemli ödüllerinden biri olan BAFTA Ödülleri de koronavirüs salgını nedeniyle seyircisiz bir törenle iki günde gerçekleşti. 10 Nisan’da en iyi kostüm, en iyi ses gibi yaratıcılık kategorilerinde verilen ödüller, 11 Nisan’da en iyi film, en yi yönetmen gibi ana kategorilerde sahiplerini buldu. Törende ödülü açıklayan isimler arasında Priyanka Chopra Jonas, Chiwetel Ejiofor, Hugh Grant, Richard E Grant, Tom Hiddleston, Felicity Jones, James McAvoy, Jonathan Pryce, Anna Kendrick ve Renee Zellweger yer aldı.

NOMADLAND ZAFERİ ŞAŞIRTMADI 
Başta “En İyi Film” kategorisinde ödül kazanan Nomadland, dört ödül kazanarak geceye damgasını vurdu.

Nomadland’in yönetmeni Chloe Zhao, BAFTA tarihinde, En İyi Yönetmen dalında 11 yıl önce Hurt Locker’la bu ödülü kazanan Kathryn Bigelow’dan sonra ödülü alan ikinci kadın olurken filmin başrol oyuncusu Frances Mcdormand ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında ödülün sahibi oldu. Film ‘En İyi Görüntü Yönetimi’ dalında da ödül aldı.

ANTHONY HOPKINS: “TÖRENİ İZLEMİYORDUM”
83 yaşındaki Sir Anthony Hopkins, başrolünü Olivia Colman ile paylaştığı  “The Father” filmindeki rolüyle 24 yıl aradan sonra ikinci kez ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandı. Ödül kazandığını yan odadaki sevinç çığlıklarıyla öğrendiğini belirten Hopkins, “Töreni izlemiyordum. Yan odada resim yapıyordum. Çığlıkları duyunca futbol maçı izliyorlar sandım. Gelip kazandığımı söylediler” açıklamasında bulundu.

PRENS PHILIP İÇİN ANMA YAPILDI 
Davetliler arasında yer alan ve her yıl eşi Kate Middleton ile töreni ön sırada izleyen Prens Willam, dedesi Prens Philip’in ölümü nedeniyle törene katılmadı. Törende Prens Philip için anma yapıldı.

BAFTA özel ödülü “Fellowship” ise sinema sanatına yaptığı katkılardan dolayı yönetmen Ang Lee’ye verildi.

YARDIMCI ROLLERDE KAZANANLAR 
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah’daki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Ödülünü Los Angeles’tan alan ve baştan ayağa beyaz giyinen Kaluuya, “Teşekkür ederim dostum, teşekkürler. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim, tüm aileme, anneme teşekkür ederim. Bu projenin ortaya çıkmasına yardımcı olan ve bu noktaya getiren herkese, tüm oyunculara teşekkür ederim, bu ödül hepimizin yaptıklarının bir yansıması” diye konuştu.

Yuh-Jung Youn ise Minari’deki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Teşekkür konuşmasında “Merhaba İngiltere, ben Koreli bir aktrisim ve aday gösterilmekten çok onur duyduğumu nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Edinburgh Dükünüze başsağlığı dilerim ve bu ödül için çok teşekkür ederim” dedi. 73 yaşındaki yıldız, İngilizler ile ilgili espriller yaparak konuşmasına devam etti: “Uzun bir tarihiniz var ve de gururunuz Asyalı bir kadın olarak İngilizleri snob bulurum. Bu benim gerçek duygum” dedi.

En İyi Orijinal Senaryo: Promising Young Woman

2021 BAFTA ÖDÜLLERİ KAZANANLAR: 

En İyi Film: Nomadland
En İyi Belgesel: My Octopus Teacher
En İyi Animasyon: Soul
En İyi Yönetmen: Cloé Zhao
En İyi Kadın Oyuncu: Frances Mcdormand – Nomadland
En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins – The Father
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Yuh-Jung Youn – Minari
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
Yükselen Yıldız: Bukky Bakray
En İyi İngiliz Filmi: Promising Young Woman
En İyi Orijinal Müzik: Soul
En İyi Orijinal Senaryo: Promising Young Woman
En İyi Görüntü Yönetmeni: Nomadland

BAFTA ÖDÜLLERİ’NİN AÇILIŞ GECESİNDE KAZANANLAR

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media