“ANILARLA ATATÜRK” OYUNU İSVİÇRE’DE


Milli Mücadele’nin en büyük kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğundan öldüğü güne kadar ipuçları veren “Anılarla Atatürk” isimli tiyatro oyunu yurtdışı turnesine çıkıyor.
13 Kasım Pazar günü İsviçre’nin Zürih şehrinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında sahnelenecek eser, Ulu Önder’in unutulmaya yüz tutan insani özelliklerini tekrar hatırlatırken, medeni milletler seviyesine ulaşmanın yollarına ışık tutuyor.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek kişiliğinden ipuçları veren “Anılarla Atatürk” isimli tiyatro oyunu, yurt dışına çıkmaya hazırlanıyor. Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah formuyla Atatürk’ün çocukluğundan gözlerini yumduğu güne kadar birçok anısına ışık tutan oyun 13 Kasım’da İsviçre’nin Zürih şehrinde sahnelenecek. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında gurbetçi seyircilerle buluşacak eser, Ulu Önder’e dair 42 anının canlandırılmasıyla izleyenleri geçmişe götürüyor.

Yönetmenliğini Senem Cevher’in üstlendiği tek kişilik eserde, oyunun aynı zamanda yazarı da olan Cüneyt İngiz anıları bize aktaran meddah olarak karşımıza çıkıyor. Oyun, Atatürk’ün kanlı canlı, yaşayan bir insan olduğunu, unutulmaya yüz tutan insani özelliklerini tekrar hatırlatmak ve medeni milletler seviyesine ulaşmanın yollarını aktarıyor.


Araştırmaları 4 yıl sürdü

4 yıl süren araştırmaları ve çabası sonucu “Anılarla Atatürk” oyununu sahneye taşımayı başaran Cüneyt İngiz, 1976 yılında Almanya’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye dönen İngiz, 1993 yılında Müjdat Gezen Çocuk Tiyatrosu ile profesyonel oyunculuk hayatına adım attı. Çeşitli çocuk tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldıktan sonra 1995 yılında Yeşilçam’ın ve tiyatronun dev oyuncularından Lale Oraloğlu ile tanıştı. 1998 yılında Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü kazanan İngiz, akademik eğitimimi tamamladıktan sonra Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu, Gelenbe Tiyatrosu, Levent Kırca&Oya Başar Tiyatrosu gibi birçok yerde oyunculuk yaptı, ardından 2018 yılında kendi tiyatrosunu kurdu.

Gelecek projelerine ilişkin de bilgi veren Cüneyt İngiz, iklim krizi ve su kıtlığını ele aldığı “Birazcık Su Lütfen” isimli çocuk oyunun 2023’te sahneleneceğini söyledi. İklim krizine dair farkındalık yaratacak oyunun profesyonel bir ekip tarafından sahneleneceğini kaydeden İngiz, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak kaleme aldıkları “Çanakkale’den Kurtuluşa 100 yıl” adlı eserin de önümüzdeki sezonda sahnede olacağının müjdesini verdi.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media