ALKIŞ TOPLAMAK İÇİN DEĞİL, SARSMAK İÇİN “ÇATLAK”


Bakışın Kirlettiği Ayna (2008), Sahte (2012), Arzuda Bir Sapma’nın (2015) yazarı, Suyu Bulandıran Şey (2003) ve Alçalma’nın (2010) şairi Mehmet Erte’den yeni şiir kitabı Çatlak.11 yıl aradan sonra geldi. 

Varlık dergisi Editörü Mehmet Erte’nin Edebi Şeyler Yayınevi’nden şiir kitabı çıktı. Kitabın “Çatlak” başlıklı ilk bölümünde Erte’nin sadece Alçalma’nın (2010) ardından kaleme aldığı şiirler değil, Suyu Bulandıran Şey’in (2003) yazım sürecinde doğduğu halde ait olduğu bütüne nihayet kavuşan iki şiiri de var. “Çatlaktan Sızanlar” başlıklı ikinci bölümde ise şair kendini gerçekleştirme serüveninde şimdiye dek gizlediği yüzünü, bir bakıma tarihöncesini açıyor okura.

Çatlak, bize kurduğumuz dünyaların dayanıksızlığını, artık taşınmamız gerektiğini duyurmakla kalmıyor, görünenle görünmeyeni birbirine bağlıyor.

Bakışın Kirlettiği Ayna (2008), Sahte (2012), Arzuda Bir Sapma (2015) adlı kurmaca yapıtlarıyla da tanınan, ne yazsa “ne yazmış” diye okunan bir isimden muhalif, cesur, kışkırtıcı şiirler.

Alkış toplamaya değil sarsmaya gelen bir kitap.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media