AjandaKolik Reklam

 

 

2021 PEN DUYGU ASENA ÖDÜLÜ AYŞE BUĞRA’YA VERİLDİ


PEN Yazarlar Derneği tarafından 2006 yılında hayatını kaybeden yazar Duygu Asena adına verilen PEN Duygu Asena Ödülü, bu yıl Emeritus Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya değer görüldü.

PEN Yazarlar Derneği, 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği Emeritus Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya verdi.

PEN’in açıklamasında, Prof. Dr. Ayşe Buğra’nın, tüm güçlüklere, engellere karşın kendini öğrencilerine adamayı ve eğitim vermeyi  sürdürdüğü, kişilik haklarına yönelik saldırılar karşısında sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmadığı ve tepkisini, “memleketim için üzüldüm” diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye dersi verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Kadın olmanın, bilim insanı olmanın onurunu, tüm kadınlar için, kadın özgürlüğü için taşıyan ve bunun ülkeyi de, düşünceyi de özgürleştireceğini bilen onun gibi bir Cumhuriyet Kadınımız olduğu için sonsuz bir sevinç duyuyoruz” denildi.

PEN Yazarlar Derneği’nde yapılan açıklama şöyle:

“PEN Yazarlar Derneği, her yıl iki ödül verir. Bunlardan ilki  kadın hareketinin öncülerinden ve en duyarlı kalemlerinden, genç yaşta yitirdiğimiz Sevgili Duygu Asena adına düzenlenen PEN Ödülü, diğeri ise o yılın şiir bildirisini hazırlayacak olan, edebiyatımızı varlığıyla, eserleriyle zenginleştirmiş bir şaire verilen PEN Şiir Ödülü’dür.

“2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturan Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya sevgi ve saygıyla sunuyoruz.  Ayşe Buğra Dünya Bilimler Akademisi’nin 2015 Sosyal Bilimler Ödülü’nü kazanmış dünya çapında bir bilginimizdir.

“Üniversite kavramının içinin her geçen gün daha da boşaltıldığı, ülkemiz eğitim sisteminde çağdaş ve evrensel değerlerden uzaklaşıldığı, her alanda olduğu gibi akademik bağımsızlığın da baskı ve  tehdit altında olduğu, Cumhuriyet ilkelerinden ödün verildiği,  karşı devrim adımlarının uygulanmaya çalışıldığı bir dönemden geçmekteyiz.

“Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın  kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi  sürdürdü.

““Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini verdi.

Yine bu dönemde siyasi otoritenin hakaret, iftira ve tehditlerine uğramış, hedef gösterilmiş, aşağılanmaya çalışılmıştır. Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet Aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istendi.

“Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini “memleketim için üzüldüm” diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye  dersi verdi.

“Biz PEN Yazarlar Derneği olarak  Ayşe Buğra’nın üzüntüsüne katılıyor,  ancak kadın olmanın, bilim insanı olmanın onurunu, tüm kadınlar için, kadın özgürlüğü için taşıyan ve bunun ülkeyi de, düşünceyi de özgürleştireceğini bilen onun gibi bir Cumhuriyet Kadınımız olduğu için sonsuz bir sevinç duyuyoruz. 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media