2021 NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ ABDULRAZAK GURNAH


2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Zanzibarlı edebiyatçı Abdulrazak Gurnah oldu. Gurnah’ın Nobel’i “kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı aldığı” belirtildi. 

Nobel Komitesi, Gurnah’nın gerçeğe olan bağlılığının ve basitleştirmeden kaçınmasının dikkat çekici olduğunu aktararak “Romanları, basmakalıp betimlemelerden uzak ve bize dünyanın diğer yerlerindeki pek çok kişinin aşina olmadığı, kültürel olarak çeşitlendirilmiş bir Doğu Afrika’ya açıyor” ifadesine yer verdi.

Abdulrazak Gurnah’ın kitapları. 1948’de Doğu Afrika kıyısındaki Zanzibar’da doğan ve anadili Svahili olan 73 yaşındaki yazar, ödülün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (1,1 milyon dolar) para armağanının da sahibi oldu.

Gençliğinde 1964 yılında gerçekleşen Zanzibar Ayaklanması’na ve sonrasında kurulan sosyalist rejimin çalkantılı yıllarına tanıklık etti.

Gurnah’ın kitapları Türkiye’de İletişim Yayınları tarafından basıldı. Bunlar, Müge Günay tarafından çevrilen Kumdan Yürek, Deniz Kenarında, Son Hediye, Sessizliğe Hayranlık, Terkediş kitaplarıdır.

Geçtiğimiz yıl Nobel Edebiyat Ödülü’nü ise şair Louise Gluck almıştı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media