Dünya Mirası listesine girişinin 20. yılında UNESCO, 2018 yılını Troya Yılı olarak ilan etmişti. Paşabahçe’nin koleksiyonunda yer alan ‘Troia Tablosu’ da şimdi tarih ve sanat tutkunlarıyla buluşuyor. 

2018’in Troya Yılı olması sebebiyle geçtiğimiz yıl başta Çanakkale olmak üzere Troya’yla ilgili oyunlar, festivaller ve müzik resitalleri gerçekleşmişti. Türkiye’nin eşsiz kültürel mirasını gün yüzüne çıkarmayı kendine hedef edinen Paşabahçe Mağazaları da ‘Konuşan Paralar Koleksiyonu’nda yer alan ‘Troia Tablo’yla Troya’ya selam gönderiyor.

Troya ürün grubunda yer alan Troia Tablo’da, Antik Çağ’da çeşitli kap formları üzerinde resmedilmiş olan Troia savaşıyla ilgili sahneler kolaj yapılarak birleştirilmiş ve desen olarak kullanılmış.

Tunç Çağı’nda Ilyada Destanı’na konu olan, dünyaca bilinen Troya Savaşı’nın geçtiği Troya veya Truva kenti, Kaz Dağları’nın eteklerinde, Çanakkale ili sınırlarında bulunuyor. Troya Savaşı Yunan mitolojisinde Troyalı Paris’in Sparta Kralı Menelaos’un karısı Helen’i kaçırması sonucunda Yunanlıların Anadolu’daki Troya kentine saldırmasını konu alan bir savaş olarak öne çıkıyor.

Konuşan Paralar Koleksiyonu’nda yer alan Troia Tablo’nun ortasına, Troya’nın Roma imparatorluk döneminde basılmış Troia savaşı konulu bronz sikkelerin birinden alınan figürler cam üzerine uyarlanmış. Sikkede; elinde kalkan tutan Troya Kahramanı Hektor’un düşman Akha gemilerine meşale fırlatma sahnesi (Hektor-İlionluların) yazısı yer alıyor. Yalnızca iki bin adet üretilen Troia Tablo üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmış.