Yemek kitaplarının Oscar’ı, ‘Bir Dünya Börek’e gitti

ajandakolik


2018 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan, Ayfer Yavi’nin hazırladığı“Bir Dünya Börek” kitabı, 2020 
Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’ne layık görüldü. Dünyaca ünlü ödülün Silk Road (İpek Yolu) ve Pastry and Desserts (Hamur işleri ve Tatlılar) kategorisinde Türkiye’den seçilen tek kitap olarak ödüle layık görülen “Bir Dünya Börek kitabı”, 2020’de bu ödülü alan diğer ülkelerin adaylarıyla dünyanın en iyisi olmak için yarışacak.


Yemek Kitaplarının Oscar’ı olarak nitelendirilen dünyaca ünlü Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri,1995 yılında Edouard Cointreau tarafından kuruldu. Her yıl, basılı veya dijital en iyi yiyecek ve şarap kitaplarına ve aynı zamanda yemek kanallarına verilen ödüle 2019 yılında 225 ülke ve bölgeden katılım oldu. Bu sene Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nin Silk Road (İpek Yolu) ve Pastry and Desserts (Hamurişleri ve Tatlılar) kategorisinde Türkiye’den seçilen tek kitap olarak ödüle layık görülen “Bir Dünya Börek” kitabı, 2020’de bu ödüle layık görülen diğer ülkelerin adaylarıyla dünyanın en iyisi olmak için yarışacak.

Ayfer Yavi ile söyleşimizi de buradan okuyabilirsiniz. 

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Türkiye'de 2010 yıllarında hangi caz parçaları ön plana çıktı?

İstanbul Caz Festivali, caz müziği alanından önde gelen isimlerinin önerileriyle 2010-2019 yılları arası Türkiye caz sahnesinin öne çıkan parçalarını içeren 100 parçalık bir liste hazırladı. Türkiye’den cazı yakından takip eden gazeteciler, eleştirmenler, radyo programcıları, plak şirketi ve festival yöneticileri gibi sektör insanlarından oluşan 21 kişilik jüri tarafından hazırlanan listenin en […]