‘Suç ve Keza’ Frankfurt’ta “Ve perde” diyor

ajandakolik

Onur Orhan’ın yazdığı, Müjdat Albak’ın yönettiği, Barış Atay ve Cüneyt Sezer’in oynadığı ‘Suç ve Keza’, Frankfurt’ta Güneş Theater’da sahnelenecek.

En son Can Yayınları’ndan çıkan ‘Yusuf’u Bulmak’ kitabını yazan Onur Orhan, Avrupa’ya güz turnesine çıkan son oyunu ‘Suç ve Keza’ için Twitter’dan şu açıklamayı yaptı: “Dostoyevski’nin eserleri arasında gezindim, Petersburglu ustaya diğer ustaları; Spinoza, Nietzsche ve Kazancakis’i de katarak kaleme aldım ‘Suç ve Keza’yı. ‘Suç ve Keza’, Müjdat Albak’ın yönetimi, Barış Atay ve Cüneyt Sezer’in oyunculuğuyla Güneş Theater’da hayat buluyor.”

Oyun, Rus yazar Fjodor Dostoyevski’nin, dünya edebiyatının önemli eserlerinden ‘Suç ve Ceza’nın iki kahramanının yarım kalmış bir hesabı görmek için yüzyılı aşkın bir süre sonra tekrar bir araya gelmesini anlatıyor. Kurulu düzenin en acımasız temsilcilerinden olan sorgu yargıcı Porfirij, dünyayı değiştirmeyi düşleyen Raskolnikow´u evinde ziyaret eder. Edebiyat tarihinin, büyük tartışmalara neden olan bu iki kahramanı felsefe, politika, dünyanın düzeni, din ve etik üzerine amansız bir tartışmaya girerler.

Bir satranç oyunundaki gibi, her birinin atacağı tek bir yanlış adımın, onun varoluşunun sonunu getireceği bir hesaplaşmadır bu. İlerleyen dakikalarda ölümcül bir aletin gölgeleyeceği bu tartışmayı sonuçta kim kazanır?
Düzen mi özgürlük mü?

Onur Orhan’ın yeni oyunu 26 Eylül perşembe günü sahneleniyor.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Gönül bir Tarkan konseri izlemek ister... Yağmurlara inat...

Ve Harbiye’nin “Tarkan!” çığlıkları dün başladı. Önümüzde beş koca gün daha var! Yani özetle yılın ‘Tarkan Zamanı’ huzurlarımızda…  Tarkan, iki yıllık aranın ardından her yıl heyecanla beklenen ve 6 gece süren Açıkhava maratonuna 20 Eylül Cuma akşamı gerçekleştirilen ilk konseri ile başladı. Gece boyunca yağan yağmura rağmen Açıkhava’yı dolduran sevenlerinin […]