banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Neslihan V. Kılıç Hacıalioğlu: “BloominBag ile canlı, zarif ve doğa dostu çantalar tasarladık”

Dünyanın neresine giderseniz gidin hep üretken, girişken, hayalini ortaya koyan, çalışan, emek veren kadınlar kazanacak! İş dünyasında da böyle, sanatta da… Neslihan V. Kılıç Hacıalioğlu, yaklaşık dört yıl önce yarattığı çanta markası BloominBag ile hayallerindeki çiçekleri tüm kadınlara dağıtıyor.

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu

Yola çıkışı bir laptop çantası! Neslihan V. Kılıç Hacıalioğlu, laptop kullanan ve dizüstü bilgisayarlarını siyah çantalara koyan kadınlara alternatif olarak daha şık laptop çantaları tasarlamak için markası BloominBag’i kurmuş. Bu çantaların da bir aksesuar olarak kadınların şıklığını tamamladığını düşünen tasarımcı ile çiçeklendirdiği o renkli dünyanın içine girdik… Girişimci ruhlara mesajı ise hazır: “Girişimcilik her alanda kendi sınırlarını zorlamak ve özgürlük demek. Evet çok zor fakat okyanusa atlayınca ne kadar ileri yüzdüğünüze inanamayacaksınız!”

Neden ismi BloominBag?

BloominBag, çiçeklerin doğallığını ve güzelliğini günlük hayatımıza taşımayı amaçlayarak yola çıkmış bir Türk markası.  Çantalarımızı doğa dostu olarak üretiyoruz, hem tüm üretim sürecimizdeki kişilerin hem de onları kullananları mutlu olmalarını istiyoruz; çiçeklerin o güzel enerjileri ile mutluluk artırmayı hedefliyoruz.

“TÜRKİYE’DEKİ EKSİKLİĞİ GÖRÜP BUNU BİR İŞ MODELİ HALİNE GETİRDİM” 

Daha çok laptop çanta tasarımlarıyla dikkat çeken bir marka yarattınız. Piyasadaki diğer çantaları beğenmediğiniz için mi?

Yaklaşık 10 yıl kurumsal hayatta plazalarda çalıştım. Bu süreçte kadınların şıklıklarına çok özen gösterdiklerini fakat özellikle ofis dışına toplantıya giderken yanlarında taşıdıkları siyah ve erkeksi laptop çantalarının onlara hiç yakışmadığını düşünüyordum. Kendim için kadınsı bir laptop çantası çok aradım ama bulamadım ve yurtdışından getirttim. Tekstilin, modanın ve şık kadının bu kadar çok olduğu Türkiye’de bu eksikliği görüp bunu bir iş modeli haline getirmek istedim.

Bir laptop çantasının olmazsa olmaz özelliği ne olmalı?

Laptopları koruması elbette. Özellikle bizim çok fazla uyumlu ürün çeşidimizin olduğu Mac bilgisayarlara neredeyse bir servet ödeniyor. Neredeyse 24 saat elimizin altında olan bu laptopların çantaları sağlam olmalı ve ayrıca hayatımızda olan birçok şeyi gibi kişiliğimizi yansıtacak şıklıkta olmalı.

Peki ya diğer çantalarınız? Sanırım daha küçük çantalar da koleksiyonunuzun parçası…

Aslında biz yola çıktığımızda hedefimiz sadece laptop çantaları ve kılıflarıydı. Fakat daha ilk koleksiyonumuzda sırt çantaları, ipad/tablet kılıfları, omuz çantaları ve küçük makyaj çantaları için o kadar çok talep geldi ki neden olmasın diyerek onları da üreterek koleksiyonumuzu genişlettik.

10 yıllık kurumsal iş dünyası, ardından sağlık ve güzellik üzerine bir e-ticaret sitesi açtınız. O site hâlâ duruyor mu?  Durmuyorsa neden vazgeçtiniz?  

O site artık yok çünkü orada satılan ürünler farklı tedarikçilerden alınıyor ve sonrasında e-ticaret ve marka yönetimi çalışmaları yapılıyordu. Belli bir zaman sonra daha fazla şey  yapmak istedim, yani satışını yaptığım ürünün tasarım ve üretimini de işin içine katmalıydım. Bu sebeple o sitede edindiğim tüm e-ticaret tecrübesini BloominBag’e aktararak yola devam ettim.


“ERKEKLER, KADINLARIN ERKEKLERİN DÜNYASINA GİRMESİNE, AYNI JARGONLA KONUŞMASINA ŞAŞIRIYORLAR”

Kadın girişimci olmanın en zor yanı ne?

Çanta, ağırlıklı olarak bir kadın ürünü fakat üretim kısmı tamamen erkek egemen bir dünya. İlk etapta bir kadının onların dünyasına girmesine, işlerini bilmesine, aynı jargonla konuşmasına şaşırıyorlar fakat tüm işlerde olduğu gibi iletişimi doğru kurduğunuzda zorluk yaşanmıyor.

Yurt dışında da çantalarınız kullanılıyor. Sizin deyiminizle bugün kaç kadın sizin çantalarınızla “çiçek açtı”?

Evet yurt dışında da çantalarımız kullanılıyor, henüz dört yaşında bir markayız ve 20 bin adetten fazla çantamız Bloomer’lar ile birlikte çiçek açtı.

Markalaşmanın zor bir süreç olduğunu kendimden biliyorum. Peki bir çanta markası yaratırken nasıl sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kaldınız?

Markalaşmak çok emek ve vakit isteyen zor bir süreç, evet. Çanta özelinde konuşursak yerli ve yabancı birçok rakibin olduğu bir sektör. Çanta işlevsel olmalı ama aynı zamanda modayı da takip etmeli, modanın içinde olurken kendi tarzını korumalı fakat sıklıkla da değişebilmeli, değiştiği zaman maliyetlerini ve piyasa satış fiyatı dengesini koruyabilmeli, tüm bunları yaparken de marka bilinirliğini her geçen gün artırabilmeli.

Ayrıca markalaşmak ciddi pazarlama yatırımı istiyor, dünyanın ve ülkemizin zor ekonomik süreçlerden geçtiği bu dönemlerde belirsizlik birçok yatırımın önünü kesiyor. Tüm bu koşullarda ayakta kalabilmek, büyüyebilmek ve markalaşabilmek çok önemli ve kıymetli.

“TÜRK İNSANININ ZEVKLERİNİ, YAŞAM TARZINI, TERCİHLERİNİ YABANCI MARKALARA GÖRE ÇOK DAHA İYİ BİLİYORUZ” 

Piyasada çok fazla rakip var. Diğerlerinden farklısınız çünkü…

Biz en başından beri dünya markalarını kendimize hedef alıyoruz, böylece kalite standartlarımız hep çok yüksek fakat bu standartları yerli üretim ve çok küçük bir ekiple yakaladığımız için fiyatlarımız birçok rakibimize göre daha erişilebilir. Ayrıca tasarım ve vizyon olarak da dünyayı takip ediyoruz ve Türk insanını zevklerini, yaşam tarzını, tercihlerinizi yabancı markalara göre çok daha iyi biliyoruz. Bunlar da bizi farklı ve avantajlı kılan özelliklerimiz…

Çantaların üzerinde dolaşan esin perileri neler?

Türk kadınları dünyanın en güzel ve zevkli kadınların başında geliyor. Çalışsın ya da çalışmasın hep üretken ve aktif. İşte biz bu güzel kadının günün büyük bir bölümünde yanında taşıdığı ve stilini tamamlayan çantayı düşündükçe canlı, zarif ve doğa dostu birçok tasarım ortaya çıkıyor.

Ajandakolik’in klasik bir sorusu var. Ajandanız ya da not defteriniz var mı? Buna ek olarak BloominBag ajanda çantaları da olabilir aslında! Küçük defter ya da ajanda kılıfları; ne dersiniz?

BloominBag’deki çanta desenlerimizden küçük not defterleri ürettik ve hızlıca tükendi. Önümüzdeki dönem tekrar üretmeyi planlıyoruz. Ajanda çantaları da harika bir fikir, yaratıcı fikirlere her zaman çok önem veriyor ve değerlendirmeye alıyoruz. Bizim gibi büyümekte olan şirketlerde ürün fizibilitesi ve tasarım hayali arasında çok kalıyoruz, büyümeye devam etmek için çoğunlukla mantığımızın sesini dinleyerek yola devam ediyoruz.

Çanta tasarımları yapmasaydınız ne tasarlamak isterdiniz?

Ayakkabı tasarlamak isterdim, kim bilir belki bir gün o da gerçekleşebilir.

Neden olmasın! Peki, modada sizi tanımlayan ifade ne olabilir?

Zarif.

Girişimci ruhlara cesaret verseniz… 

Girişimcilik her alanda kendi sınırlarını zorlamak ve özgürlük demek. Evet çok zor fakat okyanusa atlayınca ne kadar ileri yüzdüğünüze inanamayacaksınız!

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media