banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Rıff Cohen yeni albümünde soruyor: “Saat kaç?”


Ortadoğu ve Kuzey Afrika geleneksel müzikleriyle, rock müziğini başarılı bir şekilde harmanlayarak ülkemizde de kendisine sıkı bir hayran kitlesi oluşturan Riff Cohen, uzun bir aradan sonra yepyeni bir albüm yayınlıyor.

“Quelle Heure Est- Il” (?What Time Is It) adındaki albüm, Riff Cohen’in son üç yıldır üzerinde çalıştığı üçüncü albümü. Bu albüm, iki yıl içinde iki kez doğum yaptıktan, büyükanne ve büyükbabasını kaybettikten ve 14 yıllık evliliğinin bitişinden sonra yeni bir Riff sunuyor bizlere. Albüm sanatçının yalnızlık, doğum, ölüm, kadınlık ve hayattaki anlam arayışını konu alıyor.

12 Kasım Perşembe günü Riff Cohen, albümünü sosyal medyada canlı bir performansla piyasaya sürecek. Ülkemiz saatiyle 21.30’da gerçekleşecek konserle yeni şarkıları ilk kez canlı dinleyebilirsiniz.

“Albüm kapağı beni kırmızı bir halıyla kaplı kırmızı bir halıda yatarken gösteriyor … Nereden geliyorum ve nereye gidiyorum? Aslında bilmiyorum. Benim için bu sembolizm, kendi köklerime mi güveniyorum yoksa aslında gelecek neslin kökleri miyim? Hangi gelenekler kaybolur? “Quelle Heure Est-Il” … Saat kaç? ”

Bir müzik ve sanat araştırmacısı ve araştırmacısı olan Riff, her zaman yüksek bir sanatsal standart belirler. Çeşitli müzikal seçimleri ve işbirlikleri, eşsiz karakterinin göstergesidir ve onu oradaki en büyüleyici içerik oluşturuculardan biri olarak konumlandırır. Riff ilk kez bir albümün prodüksiyonunda işbirliği yapıyor ve bunu Atar Miner adında yetenekli bir şarkıcı olan yeni bir yapımcı ile yapıyor. İkili, Riff’in iç dünyasının derinliğini ve içeriğini ifade eden farklı ve çok çeşitli türler arasında bir melez oluşturmayı başardı. Bu aynı zamanda görsel deneyiminde, doğal becerilerinde ve zahmetsiz tarzıyla da ifade edilebilir. Riff, son on yılın kökleriyle ilgili söylemler yaratan ve bunu yaparak birçok insanın kökenlerinden ve çeşitliliğinden gurur duymasına yardımcı olan öncü müzisyenlerden biridir. Yeni ve üçüncü albümünde Riff, oryantalizm, klasik Arap, tuzaklı yeni keşifler, hip-hop, autotune, klasik barok ve klasik elektronik üzerine dokunarak yeniden bir müzik kolajı yaratıyor. Yeni albüm, Dudu Tassa, Keren Ann, Tamir Muskat gibi sanatçılarla ortak çalışmalar içeriyor.

Tel Aviv Üniversitesi’nde Müzikoloji eğitimi almış olan Cohen’in müzikal etkileşimlerinin genel olarak popüler kültüre dayandığını söyleyemesek de müzikal anlayışında Sudan, Fas, Fransa ve Amerikan müziklerinin popüler altyapısının izleri görülüyor.

Cohen, pandemi sonrasında ülkemizde konser vermek üzere çok heyecanlı olduğunu iletti.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media