Oscar tarihinin en renksizi: 91. Oscar Ödül Töreni ve kazananları


Her yıl büyük bir gösterişle gerçekleşen sinemanın en prestijli ödül töreni olarak gösterilen Oscar Ödül Töreni, tarihindeki en kötü töreni dün yaşadı. Öyle ki gecenin sunucusuz olması, törenin yavan ve tatsız geçmesine neden olurken tören düşülenin aksine üç saatten fazla sürdü.

91. Akademi Ödülleri Los Angeles’taki Dolby Theater’da düzenlenen törenle dün akşam sahiplerini buldu. ‘Bohemian Rhapsody’ filminin etkisiyle dünyaca ünlü Queen grubunun performansıyla başlayan tören, 30 yıldır ilk kez bu yıl resmi bir sunucusu olmadan yapıldı. Yapılmasaydı keşke…

Eski Oscar törenleri böyle miydi ya… Dün Ajandakolik Hikaye’de yaptığımız “Oscar’da Sunucu Yok, Sizin Fikriniz?” anketinde “Farklılık İyidir” %33 oy alırken “Tek Derdimiz Bu Olsun” yanıtı ise %67 oy aldı. Hani evet tek derdimiz elbet bu olsun ama Oscar’ın da hakkı verilsin. Sunucusuz olmasın bir daha… O nasıl sönük bir törendi, sıkılmadınız mı? Hani sunucuların bayat esprilerini bile kaldırırdık, eğer bir sunucu olsaydı sahnede…

Neyse biz ödüllere geçelim… Hüsran orada da devam etti. Gecenin altın yıldızını ‘en iyi film kategorisinde’ ‘Green Book’ alırken Alfonso Cuaron’un ‘Roma‘sını ‘En İyi Film’ olarak hafızaya kaydedenler, hüsrana kapıldı. Tıpkı altı defa Oscar’a aday olup hadi yedinci de alır artık dediğimiz Glenn Close gibi! Böylece Oscar tarihinde aktör Paul Newman’ın kaderine ortak olmuş  oldu.

Lady Gaga, A Star In Born filminde söylediği ‘Shallow‘ ile ‘en iyi şarkı’ Oscar’ını kaparken sahnede Bradley Cooper’la yaptığı düet sırasındaki yakınlaşmaları, gecenin magazinsel anlarından biriydi. İkilinin kimyası görülmeye değerdi. Bu, Lady Gaga’nın ilk Oscar’ı oldu.

‘En İyi Film’ ödülünü alan Green Book,  herkesi şaşırttı.  ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Özgün Senaryo’ ödüllerini de kucakladı.

2017’de ‘Moonlight’ filmindeki performansıyla ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü alarak oyunculuk dalında Oscar’a layık görülen ilk Müslüman Mahershala Ali, bu yıl da ‘Green Book’ filmindeki rolü ile aynı dalda ikinci Oscar’ını almış oldu.  ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü ‘If Beale Street Could Talk’ adlı yapımdaki rolüyle Regina King aldı.

Ve beklenen elbette oldu…  ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü Bohemian Rhapsody filmindeki performansıyla Rami Malek, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü ise ‘The Favourite’ filmindeki rolüyle Olivia Colman aldı.

Bu arada Rami Malek’in ödülünü aldıkta sonra sahnede düşmesiyle törene sağlık ekibi geldi. Neyse ki bir yarlanma olmadı ve Malek, Oscar’ını elinden düşürmemekte ustalığını da göstermiş oldu.

Meksika ve ABD ortak yapımı olan 10 dalda Oscar’a aday gösterilen ‘Roma’ filmi ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ ve ‘En İyi Sinematografi’ ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca filmin yönetmeni Alfanso Cuaron da ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandı.

Bohemian Rhapsody filmi 91. Akademi Ödülleri’nde en çok ödül alan yapım oldu. Film, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kurgu’, ‘En İyi Ses Kurgusu’ ve ‘En İyi Ses Miksajı’ dallarında ödülleri kazandı.

Marvel serisinin filmlerinden olan Black Panther ise ‘En İyi Özgün Müzik’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ ve ‘En İyi Yapım Tasarımı’ dallarında aldığı Oscarlar ile gecenin en çok ödül kazanan yapımlarından oldu.

‘En İyi Animasyon’ ödülüne layık görülen ‘Spider-Man: Into the Spider-Verse’ filminin yönetmeni Peter Ramsey, bu dalda ödül alan ilk siyah yönetmen oldu.

‘En İyi Kısa Animasyon’, Bao, ‘En İyi Kısa Film’ de Skin oldu. 

 

You don't have permission to register
Follow us on Social Media