Nişantaşı’nın yeni bir soluğa ihtiyacı vardı: Hoş geldin Sam Kitchen&Bar

ajandakolik


Restoran dünyasının içinde büyüyen Merve Büyükuğur Ümitvar ve iletişim geçmişi bulunan Serra Erman’dan 
Nişantaşı’na yeni soluk: SAM Kitchen&Bar.

Merve Büyükuğur Ümitvar‘ın, şehre imza niteliğinde restoranlar kazandırdan İstanbul Doors birikimi ve Serra Erman’ın geçmişindeki iletişim ve pazarlama güçlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan SAM Kitchen&Bar’ın ardında ise ikilinin yeni yerler keşfetme tutkusu yatıyor. Her küçük detayda mekan sahiplerinin izinin bulunduğu restoran aynı zamanda ismini de ikilinin baş harflerinden alıyor.


Nişantaşı Milli Reasürans Çarşısı’nda yer alan SAM Kitchen&Bar’ın ‘Çağdaş Lokal Mutfak’ olarak tanımladığı menüsünde yerel ve mevsimindeki malzemelerle hazırlanan lezzetler yer alıyor. Sürekli değişen menüsüyle her ziyaretinde misafirlerini yeni bir keşfe çıkaran restoran; taze ot kıtırı, fırın pancar püresi, sebzeli siyah pirinç ile servis edilen Fırında Karamelize Somon ve kokteyllerden Dark Side restoranın imza lezzetleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda kendi mutfaklarından çıkan ekmekleri ve barında hazırlanan özel likörler harcanan emeği gözler önüne seriyor.

SAM Kitchen & Bar’da, damağa olduğu kadar göze de hitap eden heyecan verici kokteyller ve sıradışı lezzet deneyimleriyle günün her anını keyfe dönüştürebilir, Cumartesi akşamları gerçekleşen müzik performanslarıyla hafta sonunuza renk katabilirsiniz.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

'İnsanın Yeni Gündemi' dijital sanata odaklanan bir sergi

Akbank Sanat, 13 Nisan- 25 Mayıs 2019 tarihleri arasında yeni medya ve dijital sanata odaklanan ‘İnsanın Yeni Gündemi/The New Human Agenda’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Işın Önol ve Livia Alexander küratörlüğünde […]