AjandaKolik Reklam

 

 

Mazi şarkıları sever: “Bir Rüya Gördüm Dün Gece”


Geçtiğimiz hafta seyirciyle buluşan”Aşk Tesadüfleri Sever 2″ filmini izleyenlerdenseniz birazdan size mırıldanacağımız şu şarkıyı hemen hatırlayacaksınız! Eğer filmi henüz izlemeyenlerdenseniz işte size gerçek ve çok samimi bir öneri; bu gerilim dolu, gri havalarda kendinize iyilik yapıp derin bir senaryoya, iyi oyunculuklara ve nostaljik atmosferlere sahip, devam gibi görünen ama aslında devam filmi olmayan yapımı izleyin. Ajadakolik dedi dersiniz, bize de selam edersiniz.

Nilüfer Türkoğlu

Şimi size uzun uzadıya filmin konusunu, hangi oyuncunun nasıl oynadığını ya da filmi izleyince ilginçtir Ankara’yı nasıl özlediğimi falan anlatmayacağım.

“Bir rüya gördüm dün gece… Sürseydi keşke ömrümce… Öyle güzeldi ki her şey, her yer… Yıldızlarla dolu bir yolda… Yürüyorduk seninle el ele… Bulutların üstünde bir yerde… Gözlerindeki ışığı görmemiştim hiç böylesine… Güneşten bile parlaktı inan…”

Şarkıyı mırıldanacağım yalnızca… “Aşk Tesadüfleri Sever 2” filminin pek çok sahnesinde fonda çalan “iki sesli” şarkıyı. Filmde şarkıyı söyleyenler aynı zamanda filmin kadın başrolleri. Nesrin Cavadzade ve Elif Doğan oyunculuklarının yanı sıra sesleriyle de filmin havasını değiştiriyorlar. Ben özellikle Elif Doğan’ınkini sevdim. Hatta şarkıyı onun söylediğini tahmin etmez ve eskilerden bir ses olduğunu düşünürken yanılmışım! Plaktan çıkan o cızırtılı ses meğer ona aitmiş.

 

ŞARKININ ORİJİNALİ İSE…

Film, işin içine maziyi de kattığı için yıllardır açılmayan bir bavul, eski fotoğraflarla dolu bir albüm gibi nostaljik esintilere sahip… 1960’lı yılların havasını soluyan “Aşk Tesadüfleri Sever 2”, tıpkı ilk film gibi (dikkat spoiler!) iki öyküyü paralel götürüyor ve tesadüfleri birbiriyle buluşturuyor. “Bir Rüya Gördüm Dün Gece” şarkısı da filmin bu ortak ikililiğinde bir kesişim noktası gibi.

Gelelim şarkının orijinal versiyonuna… Eğer siz de benim gibi eski şarkıların peşine düşmeyi sevenlerdenseniz, kolaylık olsun bu defa; şarkının aslıyla sizi ben tanıştırayım bu defa… Kariyerlerine 1977 yılında başlayan Mistral müzik grubunun “Starship 109” isimli şarkısı, olmuş bize “Bir Rüya Gördüm Dün Gece.” Müzikal deneyimleri oldukça kısa süren grup, disko tarzı şarkılarıyla 70’lerin sonlarına damgasını vurmuştur.
Synthpop türünde çıkış yapan grubun kurucuları Robbie van Leeuwen of Galaxy-Lin and Rick van der Linden. İlk hit şarkıları “Jamie”, Sylvia van Asten of Funny Face tarafından seslendirilmiş, sonrasında bugün andığımız  “Starship 109” en çok sevilen diğer şarkılarından olmuş. Bu şarkıyı ise Marjan Schatteleyn söylemiş.

ŞARKI BİZDE DE YENİ DEĞİL ASLINDA…

“Bir Rüya Gördüm Dün Gece” şarkısı olarak Türkçe’ye uyarlanan şarkı ise kulaklarımıza ilk olarak “Aşk Tesadüfleri Sever 2” filmi ile ulaşmadı aslında. Şarkı, “İstanbul Şarkıcıları – Disco Fasıl” olarak 1979 yılında plak olarak basılmış. Plağın içinde yer alan 13 şarkıdan biri olan parçayı kimin seslendirdiği hakkında ise çeşitli yorumlar var. Serpil Eroymak ise en güçlü isim.

Şimdi her birini dinleyip bir tutam nostalji yapma vakti… Ruhunuza, kalbinize, geçip giden her şeye iyi gelsin ve yeni şarkılar keşfetmek isteyin diye…

“Bir rüya gördüm dün gece… Çiçeklerle dolu her köşe… Bir başka dünyadaydık biz seninle” 

 

You don't have permission to register
Follow us on Social Media