banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Man Booker kuralları bozdu ve yine iki yazara ödül verdi: Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo’ya


Nobel Edebiyat Ödülü‘nden sonra sırada uluslararası edebiyat ödülleri arasında bir diğer prestijli ödülün haberini de verelim. Man Booker Ödülü bu yıl iki yazara birden verildi. Ödülü, ‘The Testaments’la Margaret Atwood ve ‘Girl, Woman, Other’ kitabıyla Bernardine Evaristo kazandı.

Dünyanın saygın edebiyat ödüllerinden biri olarak kabul edilen Man Booker’ın kazananları açıklandı. Elif Şafak’ın da  ‘On Dakika Otuz Sekiz Saniye’ adlı romanıyla adaylar arasında yer aldığı ödül, ‘The Testaments’ kitabıyla Margaret Atwood ve ‘Girl, Woman, Other’ kitabıyla Bernardine Evaristo’ya verildi.

Booker Ödülü 1974 ve 1992 yıllarında da ikişer yazara verilmiş, ardından kurallar değiştirilmiş ve ödülün tek yazara verilmesi zorunluluğu getirilmişti. Jüri bu defa kuralları bozdu ve iki yazara ödül vermeye karar verdi.

Guildhall salonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan Atwood favoriler arasında gösteriliyor olmasına rağmen yine de ödülü beklemediğini açıkladı.

Ödülü kazanan ilk siyah kadın

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Evaristo ilki 1969’da verilen ödülü kazanan ilk siyah kadın ve ilk siyah Britanyalı yazar oldu.

Geçen ay yayımlanan ‘The Testaments’, Atwood’un 1985 tarihli ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ kitabının devamı. 79 yaşındaki Atwood, ödülü kazanan en yaşlı yazar oldu.

Yazar Evaristo’nun ‘Girl, Woman, Other’ kitabı da Britanya’de yaşayan, 12 ile 93 yaşları arasında, çoğunluğu kadın ve siyah 12 karakterin hayatını anlatıyor.

Ayrıca Atwood, 2000 yılında da ‘The Blind Assassin’ kitabıyla Booker Ödülü’nü kazanmıştı. Atwood böylelikle ödülü ikinci kez kazanan dördüncü yazar oldu.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media