MAHİR ÜNSAL ERİŞ’İN İLK ROMANI “DÜNYA BU KADAR” YENİ BASKISIYLA CAN YAYINLARI’NDA


Edebiyatımızın usta ve üretken kalemlerinden yazar-çevirmen Mahir Ünsal Eriş’in ilk romanı “Dünya Bu Kadar”, yeni baskısı ve Utku Lomlu tasarımı kapağıyla Can Yayınları’nda “sarı sıcak” gülümsüyor.

“Dünya Bu Kadar”, Mahir Ünsal Eriş’in ilk romanı. Gelgelelim onun öykü dünyasına sıkı sıkıya bağlı bir roman bu. “Bir ikindi kahvaltısı”na gelemeyen Güneş’in hikâyesiyle yola koyulan yazar geri dönüşlerle, sıçramalarla Güneş’in anne babası Turan Bey ve Mükerrem Hanım’a, Kore Savaşı yıllarına, Yalova Depremi’ne, Hasan Fehmi Bey’e; evlere ansiklopedi satan Korhan’la Fevziye’den bu ansiklopedilerin yayıncısı Nuri’ye; kaymakam beyin kızı Yeliz’den Şelhum Asteğmen’e ve daha pek çok figür ve yaşantıya sahne açıyor.

Karakterden karaktere, andan âna, mekândan mekâna geçerek yıllara yayılan, tesadüflerin peşi sıra geldiği bu kanlı canlı romanda hayat kesitleri, kumdaki ayak izleri gibi doğallıkla kesişerek bir bütünde birleştiriliyor. Dünya Bu Kadar, hem alabildiğine yaratıcı olay örgüsü hem satırlarından ışıyan enerjisi hem de benzersiz duyarlılığıyla edebiyat dünyamızdaki yolculuğuna devam ediyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media