Leyla Gencer ölüm yıldönümünde konserlerle anılıyor

ajandakolik


20. yüzyılın en önemli sopranolarından birisi olarak tanınınan Leyla Gencer, ölümünün 11. Yılında Kadıköy Süreyya Operası’nda ve Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde anılıyor.

Batı ülkelerinde ‘La Diva Turca, La Gencer, La Regina’ olarak ün yapan; Milano, Roma, Napoli, Venedik, Viyana, Paris, San Francisco, Köln, Buenos Aires, Londra, Rio de Janerio, Bilbao, Chicago’da sanatını dinleten; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın “Leyla la Turca”sı soprano Leyla Gencer, hem seçkin opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış ve opera repertuarı 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamıştır.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solistleri Suat Arıkan, Perihan Artan, Hakan Aysev, Evren Ekşi , Murat Güney, Nesrin Gönüldağ ,Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Oleksandr Samoylenko, Cengiz Sayın, Hale Soner , Nazlı Deniz Süren’in sahnede olacağı konseri Orkestra şefi Zdravko Lazarov yönetiyor.


Konserde, Wolfgang Amadeus Mozart’ın Figaro’nun Düğünü ve Sihirli Flüt eserlerinden , Giuseppe Verdi’nin Macbeth , La Forza del Destino , Aida, Otello eserlerinden , Jules Massenet’in Thaïs ve Werther eserlerinden, Georges Bizet’in Carmen ve Giacomo Puccini’nin Tosca eserlerinden aryalar İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde seslendirilecek.

İDOB, aynı program ile 14 Mayıs 2019’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde “OPERA GALA” konseri ile sahnede olacak.

10 Mayıs 2019’da Saat:20.00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda, 14 Mayıs 2019 Salı Saat: 20.30’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

İstanbul Modern’de yönetmen Reha Erdem buluşması

Yönetmen ve senaryo yazarı Reha Erdem, Genç Salı Eğitim Programı’nın üçüncü konuğu olarak 7 Mayıs’ta İstanbul Modern’de gençlerle bir araya geliyor. İstanbul Modern, gençler […]