Işıl Yücesoy’un “Kaybolan Yıllar”ında kaybolmak…


Sezen Aksu’nun “Kaybolan Yılları”, Işıl Yücesoy’ın “Kaybollan Yılları”na dönüşüyor. Aksu’nun yaşanmışlıklarından Yücesoy’un yaşanmışlıklarına… Şarkı kendi içinde başkalaşıyor, büyüyor, o buruk halini, tavrını başka bir sese gönül rahatlığıyla emanet ediyor. 

Bazı şarkılar, sadece bazı şarkıcıların sesinden özeldir ya hani, Sezen Aksu şarkılarının çoğu işte bu sınır çizgisindedir tam da… “Son Sardunyalar”ı, “Sen Ağlama”yı, “Git”i bir başkasından dinlemek, şarkıya yapılmış bir haksızlık gibi gelir çünkü kulağa… Dinledikçe aynı tadı vermesinden ziyade o şarkıya yeni bir şey de katamaz çünkü… Aksu külliyatında hiç kuşkusuz yeri ayrı güzel “Kaybolan Yıllar” da pekala bu çizgideki şarkılar arasındadır ama… Ama işte Işıl Yücesoy söyleyince şarkının rengi dumanlaşmış, puslanmış, kırık dökük o sözler, yıllandıkça yıllanmış, alıp bu bünyeyi darmaduman etmiş.. Yani şöyle diyeyim; Işıl Yücesoy, o kaybolan yılları öyle bir istiyor, öyle bir istiyor ki, size kalan o umutsuzluğun, çaresizliğin, pişmanlığın altında ezilmek oluyor. Sezen Aksu’nun “Kaybolan Yılları”, o an Işıl Yücesoy’ın “Kaybollan Yılları”na dönüşüyor. Aksu’nun yaşanmışlıklarından Yücesoy’un yaşanmışlıklarına… Şarkı kendi içinde başkalaşıyor, büyüyor, o buruk halini, tavrını başka bir sese gönül rahatlığıyla emanet ediyor. Ve Işıl Yücesoy’un şarkıyı bu kadar iyi söylemesi, onun yalnızca iyi bir yorumcu olmasından değil, iyi bir oyuncu olmasından dolayı.

SEZEN AKSU SOKAĞI’NDA

Işıl Yücesoy, çok sevdiği ve dinleyenleri en çok etkileyen Sezen Aksu şarkılarını bir YouTube projesi olarak  “Sezen Aksu Sokağı”nda bir araya getirmişti. Şimdi o şarkılar, Ossi Müzik etiketiyle tüm dijital müzik platformları üzerinden müzikseverlerle buluşuyor. İşte bu şarkılardan ilki de “Kaybolan Yıllar” oldu. Şarkının platformlarda yer alan kapak fotoğrafı ise bir hayli nostaljik… Yücesoy, 41 yıl önce İzmir Fuarı’nda kuliste çekilen pozun aynısını vermiş.

Tamamı 10 şarkıdan oluşan “Sezen Aksu Sokağı” isimli projenin açılış single’ı söz ve müziği Sezen Aksu’ya, düzenlemesi besteci ve piyanist Murat Aşkan’a ait olan “Kaybolan Yıllar” ilk defa dün yayınlandı.

KAYBOLAN YILLARI VERSELER…

Üstteki parantezin ardından şarkıya geri döneceğim. “Kaybolan Yıllar”, geçmişini özleyen pek çok kişinin içinde kekremsi duygular bırakan sözleriyle epey dokunaklı ve kalp kırıcı… Bir kere “Dönüşü yok beraberce karar verdik ayrılmaya, alışmalı arkadaşça yolları ayırmaya” diye başlayan bir şarkının umudundan bahsetmek pek söz konusu değil elbette… Ama Yücesoy’un Birgün gazetesinden adaşı Işıl Çalışkan’a verdiği söyleşi, şarkınını bulutlu silüetini kırıyor bir tutam… “Kaybolan yıllara hiç de kaybolmuş olarak bakmıyorum. Hiçbir zaman öyle bakmadım. Her yaşanan an bizim yaşamımızdır, sadece bizim. Kader ve bazen şanssızlık denen şeyi bir kenara bırakırsak çoğu yaşanan da zaten bizim seçimimizdir. Yıllar insana bazı şeyleri kaybettirse de yaşanmışlık katar. Ve bu da değerli bir şeydir. Yaşanan her gün yüzdeki çizgilerden, saçtaki beyazlardan, eski gücünüzü kaybetmekten daha değerlidir.”

İşte belki de o yüzden Işıl Yücesoy’un 2020’de söylediği bu dingin “Kaybolan Yıllar”, Minik Serçe’nin tazecik ve heyecanlı sesinden farklı bir hisle çarpıyor yüreğimize. Yıllar kaybolup gitmiyor aslında… Kalbimizin arşivinde öyle sessizce duruyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media