banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

İş Sanat’ta Batı Afrika rüzgârı: Sona Jobarteh


Daha önce Türkiye’ye hiç gelmemiş bir sanatçı, 21 Kasım’da müzikseverlerle buluşuyor.  İş Sanat, 20’nci konser sezonunda Batı Afrika müziğinin güçlü sesi Sona Jobarteh’i ağırlıyor. 

İlk albümünü 2008 yılında “Afro Acustic Soul” adıyla çıkaran Sona Jobarteh, müziğindeki geleneksel tınılara Afro-pop ve blues müziğini de katıyor. Özellikle akustik Batı Afrika müziği ve Manding tarzında şarkılarıyla tüm dünyada üne kavuşan sanatçı aynı zamanda film müzikleri de besteliyor.

IMDB puan 8 olan 2010 yılı yapımı belgesel Motherhood ( Anavatan) soundtrack’inde imzası bulunan sanatçı, The Guardian tarafından “uluslararası bir yıldız” olarak anılıyor. 2014 yılında yönetmen Justin Chadwick tarafından çekilen Mandela: Long Walk to Freedom (Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol) filminin müziklerinde solist olarak yer aldı.

Jobarteh, hikâyelerini yerel enstrümanlar ve vokal kullanarak babadan oğula aktaran 700 yıllık bir geleneğin sahibi Griot’ların yerel çalgısı korayı çalan ilk kadın olarak öncü bir kimliğe sahip. Griotlar, Batı Afrika sözlü kültürünün temelini oluşturuyor. Korayı dünyaya tanıtan Toumani Diabete’nin kuzeni ve aynı zamanda öğrencisi olan sanatçı 2014 yılındaGambia’nın ilk kültür akademisi olan Amadu Bansang Jobarteh Müzik Okulu’nu kurdu.

İstanbul’daki konserinde, perküsyon ve vokalde Mamadou Sarr, gitarda Derek Johnson, bas ve vokalde Andi Mclean, davul ve vokalde Westley Joseph’in eşlik edeceği Afrika’nın huzurlu sesi Sona Jobarteh, 21 Kasım Perşembe akşamı, saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda olacak.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media