banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Dokuz kadın sanatçı bu sergide: “Bizden Sonra”

Yonca Karakaş’ın küratörlüğünü üstlendiği  grup sergisi “Bizden Sonra” (After Us), 7 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında Pg Art Gallery’de gerçekleşiyor. Yeryüzünde oluşabilecek yaşama dair mevcut olasılıklar eşliğinde yarı kurgusal değişimler ve alternatif gerçeklikler üzerine eğilen sergide 9 kadın sanatçının farklı disiplinlerde ürettiği çalışmalardan bir seçki sanatseverler ile buluşuyor.

“Zamanın yokluğunda negatif entropi vardı, var etmek üzerine sürdürülen canlı bir sistem ve zamanın başlangıcında artık entropi devrede…”

“Artık biliyoruz ki içinde bulunduğumuz evren ve üzerinde yaşadığımız dünya mükemmel işleyen bir sistemin sonucu değil, aksine kaotik bir rastlantının sonucu. Yine de mükemmel çünkü yaşayabileceğimizi ya da nefes alabileceğimizi düşündüğümüz tek yer şimdilik burası, çünkü geleceği henüz ön göremiyoruz.

Bizden sonra türlerin devam edip etmeyeceği, doğanın kendini iyileştirme ve yeni türlere zemin hazırlama durumu ve daha merak edilen birçok değişken mevcut olasılıklar arasında” diye anlatıyor Yonca Karakaş.


Kullandığı objeler, kurguladığı mekanlar, yarattığı karakterlerle ‘gerçeklik’ algısını yeniden tariflendiren ve ilk kişisel sergisini 2017 yılında açan Yonca Karakaş  bu kez de sekiz önemli sanatçıyı bir araya getirerek ilk küratörlük deneyimini yaşıyor. Ayşe Gül Süter, Ekin Saçlıoğlu, Elif Özdemir, Günnur Özsoy, Melis Buyruk, Nergiz Yeşil, Pelin Koç,Tuğba Çınar ve Yonca Karakaş’ın eserlerinden oluşan grup sergi değişime uğrayan entroponik mücadeleyi konu ediniyor. Sergi 15 Şubat tarihine kadar Pg Art Gallery’de görülebilir.

Yonca Karakaş Hakkında;

Yonca Karakaş 2012’de Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ,Fotoğraf ve Video bölümünden mezun olmuştur. 2014’de Y O N K A adında kendi stüdyosunu kuran sanatçı, aynı yıl Pg Art Gallery‘nin temsiline girmiştir. Yurt içi ve yurt dışında aralarında Akbank Sanat ve Guy Hepner gibi galerilerin de bulunduğu birçok sergiye katılan Karakaş, ilk kişisel sergisini 2017’de Pg Art Gallery’de gerçekleştirmiştir.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media