Dokuz kadın sanatçı bu sergide: “Bizden Sonra”

ajandakolik

Yonca Karakaş’ın küratörlüğünü üstlendiği  grup sergisi “Bizden Sonra” (After Us), 7 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında Pg Art Gallery’de gerçekleşiyor. Yeryüzünde oluşabilecek yaşama dair mevcut olasılıklar eşliğinde yarı kurgusal değişimler ve alternatif gerçeklikler üzerine eğilen sergide 9 kadın sanatçının farklı disiplinlerde ürettiği çalışmalardan bir seçki sanatseverler ile buluşuyor.

“Zamanın yokluğunda negatif entropi vardı, var etmek üzerine sürdürülen canlı bir sistem ve zamanın başlangıcında artık entropi devrede…”

“Artık biliyoruz ki içinde bulunduğumuz evren ve üzerinde yaşadığımız dünya mükemmel işleyen bir sistemin sonucu değil, aksine kaotik bir rastlantının sonucu. Yine de mükemmel çünkü yaşayabileceğimizi ya da nefes alabileceğimizi düşündüğümüz tek yer şimdilik burası, çünkü geleceği henüz ön göremiyoruz.

Bizden sonra türlerin devam edip etmeyeceği, doğanın kendini iyileştirme ve yeni türlere zemin hazırlama durumu ve daha merak edilen birçok değişken mevcut olasılıklar arasında” diye anlatıyor Yonca Karakaş.


Kullandığı objeler, kurguladığı mekanlar, yarattığı karakterlerle ‘gerçeklik’ algısını yeniden tariflendiren ve ilk kişisel sergisini 2017 yılında açan Yonca Karakaş  bu kez de sekiz önemli sanatçıyı bir araya getirerek ilk küratörlük deneyimini yaşıyor. Ayşe Gül Süter, Ekin Saçlıoğlu, Elif Özdemir, Günnur Özsoy, Melis Buyruk, Nergiz Yeşil, Pelin Koç,Tuğba Çınar ve Yonca Karakaş’ın eserlerinden oluşan grup sergi değişime uğrayan entroponik mücadeleyi konu ediniyor. Sergi 15 Şubat tarihine kadar Pg Art Gallery’de görülebilir.

Yonca Karakaş Hakkında;

Yonca Karakaş 2012’de Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ,Fotoğraf ve Video bölümünden mezun olmuştur. 2014’de Y O N K A adında kendi stüdyosunu kuran sanatçı, aynı yıl Pg Art Gallery‘nin temsiline girmiştir. Yurt içi ve yurt dışında aralarında Akbank Sanat ve Guy Hepner gibi galerilerin de bulunduğu birçok sergiye katılan Karakaş, ilk kişisel sergisini 2017’de Pg Art Gallery’de gerçekleştirmiştir.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Bir tamirci çırağının hikâyesi: "Kendi Yolumda"

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği, başrolünde Gökhan Özoğuz’un yer aldığı “Kendi Yolumda” filminin Adana’da altı hafta süren çekimleri tamamlandı. Aslında bu bir rüya hikâyesi, rüya filmi…  Gökhan Özoğuz, aslında tam da kendini oynuyor, rüyaya dalmadan hemen önce… Özoğuz, Adana’da gittiği tamircide, bir tamirci çırağı olan Ömer Ali ile karşılaşır. Ömer Ali’nin kendisine dinlettiği […]