banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

AjandaKolik Reklam

ÇOCUĞUN SORULARI VARDI, KÖSTEBEK, TİLKİ VE ATIN İSE SÖYLEYECEKLERİ…

Bundan bir hafta kadar önce postadan dünyanın en güzel kitaplarından biri geldi! Ve bunun yazarın ilk kitabı olduğunu henüz öğrendim. İllüstratör Charlie Mackesy’nin hem resimleyip hem yazdığı “Çocuk, Köstebek, Tilki ve At”, zamansız ve bir o kadar derin anlatımıyla okuyanın kalbinin orta yerine kurulacak öyle bilge ve öyle efsunlu bir güce sahip.

Yazı: Nilüfer TÜRKOĞLU
nilufer@ajandakolik.com 

Çocuğun soruları vardı, köstebek, tilki ve atın ise söyleyecekleri. Gerçi tilki pek konuşmuyordu. Çoğu zaman söyleyecek ilginç bir şeyi olmadığını hissediyordu. Hayat onu biraz incitmişti sanki ve  o da hayata karşı temkinliydi. Ama yine de çocuk, köstebek ve atla birlikte olması çok güzeldi.

Çocuğun soruları vardı, köstebek, tilki ve atın ise söyleyecekleri. Köstebeğin canı sürekli pasta istiyordu. Hatta en sevdiği cümlede bile pasta vardı: “Başta başaramazsan biraz pasta ye.” Üstelik her defasında işe de yarıyordu.

Çocuğun soruları vardı, köstebek, tilki ve atın ise söyleyecekleri. Çocuk ve köstebek atın sırtına bindi. At dörtnala koştu. Sonra düştü çocuk ama yakaladı onu at. “Söylediğin en cesurca şey neydi?” diye sordu çocuk. “Yardım et” dedi at.

DOSTLUĞUN EVRENSEL DİLİ MACKESY’NİN ÇİZİMLERİNDE VE ANLATIMINDA YENİDEN YEŞERİYOR
Her şeyi merak eden bir çocuk, pasta delisi köstebek, dünya yorgunu tilki ve bilge atın hayattaki yolculuğunun öyküsü aslında bu. Aralarındaki geçen konuşmalar, çocuğun bitmek bilmeyen soruları, atın verdiği cevaplar, alt metinde epey felsefik, hayatı sorgulayan ve sorgulatan düşüncelere sahip. Ancak İngiliz sanatçı Charlie Mackesy, bunu özlü söz verme iştahıyla okura sunmaktansa masumiyetini bir an bile kaybetmeyen saf ve çocuksu bir anlatım yolundan giderek yapıyor. Kitabın gerçek samimiyeti de buradan geliyor. Hayatında herhangi bir sanat okuluna gitmeden çizim yeteneğini geliştiren Mackesy’nin ilk yazarlık deneyimini bu kitapla yaşaması da belki bunda pay sahibidir.

“Çocuk, Köstebek, Tilki ve At”ın zarif hikayesi, bir olay örgüsüne sahip değil. Tamamı duygularla örülü diyaloglar, mürekkep çizimi illüstrasyonlara eşlik ediyor. Mackesy’nin yarattığı dünya, sevgi, dostluk ve iyi kalplilik üzerine kurulu. Yani yaşadığımız bu dünyanın içindeyken aslında oldukça da uzağında kalıyor. Çocuğun soruları ile köstebeğin, tilkinin, atın cevapları, değerli olduğunu bilmenin, sevmenin, sevilmenin önemini hatırlatıyor. Gittikleri yol uzun ama kat ettikleri yol da…


Mundi Yayınları’ndan çıkan “Çocuk, Köstebek, Tilki ve At”, büyüklere yazılmış sahici bir masal. Giderek kararan ve insanı yalnız hissettiren bu koca dünyanın içinde bir kaçış yolu, ışıklarla yolu aydınlatılmış bir tünel, bazen arayıp da bulunamayan sıcak bir yuva. Yani boşuna dünyanın en güzel kitaplarından biri değil… Okuyun, bana hak vereceksiniz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media