Buğra Gülsoy’dan ilk roman: Birinci Kıyamet-Güneşin Battığı Yer

ajandakolik


Oyuncu, yönetmen Buğra Gülsoy’un ilk romanı Birinci Kıyamet-Güneşin Battığı Yer, ön siparişle satışa sunuldu. İnkılâp Kitabevi’nden çıkan roman Türkiye ve dünyayı etkileyen Sabri Mahir’in hayat hikâyesinden esinlenerek yazıldı. Birinci Kıyamet 1 Ekim’de raflardaki yerini alacak…

Oyunculuğuyla tanıdığımız, tiyatro yazarı, senarist ve yönetmen Buğra Gülsoy ilk romanı Birinci Kıyamet’le adından bir kez daha söz ettiriyor. Gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenerek yazılan roman, 1900’lü yılların ilk çeyreğini içine alan, aşkın ve savaşın tanıklığında geçen insan hikâyelerine odaklanıyor.

Gülsoy romanında Sabri Mahir üzerinden dünyanın kötülüğünü, nefreti, öteki olmayı, korkuyu, yüzleşmeyi anlatırken, aşkı ve vatanı aynı teraziye koyarak zamanın yoksunluğuna vurgu yapıyor.

Romanını “Sevginin yerini öfkenin aldığı, umutların tükendiği bir dönemde Osmanlı imparatorluğundan Fransa’ya, İspanya’dan İngiltere’ye ve Almanya’ya uzanan, tüm kıyametlerin nedeni olup zamanın çökmesini sağlayan kaçak bir yolcunun gerçek hikâyesi” sözleriyle anlatan Buğra Gülsoy, Türkiye’de pek bilinmeyen ama 1900’lerde dönemini etkileyen bir kişinin izini sürüyor. Bu yolculukta tarihin içinden geçen “Birinci Kıyamet” bir kişinin değil, tüm insanlığın kıyameti oluyor.

Roman, evrensel bir konuyu ele alırken yazarın kullandığı dil, akıcılık ve kurgu da okura yeni bir pencere açıyor…

Edebiyatın usta ismi Zülfü Livaneli’nin de dediği gibi: “Buğra Gülsoy, bir ilk romandan beklenmeyecek bir kurgu ustalığı ve işlek bir dille okurlarına ilginç bir hikâye anlatıyor.  Okurların sayfalar akıp giderken alacağı edebiyat tadını tahmin edebiliyorum.”

“Birinci Kıyamet” romanının devamı olacak olan “İkinci Kıyamet” ise çok yakında okurlarıyla buluşacak.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Filmekimi programında yer alacak filmler ve fragmanları

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan alan Joker, açılış filmi olarak Filmekimi’nde. Peki, Filmeki biletleri ne zaman satışa çıkıyor?  Filmekimi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl TV+ işbirliğiyle 4-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İstanbul ile birlikte Ankara ve İzmir’de de sinemaseverlerle buluşacak 18. Filmekimi’nin biletleri 28 Eylül Cumartesi günü […]