Altın Küre’de ilk defa bir kadın besteci tek başına ödül aldı  

ajandakolik


“Joker” filminin bestecisi
Hildur Guðnadóttir, “En İyi Müzik” kategorisinde tek başına ödül alan ilk kadın besteci olarak 77 yıllık Altın Küre tarihine adını yazdırdı.

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen 77. Altın Küre Ödülleri’nde “En İyi Müzik” dalında ödül kazanan İzlandalı besteci Hildur Guðnadóttir, bu alanda ilk defa tek başına ödül alan kadın besteci olmayı başardı.

Guðnadóttir, kendisiyle aynı kategoride yarışan Randy Newman – “Marriage Story,” Thomas Newman – “1917,” Daniel Pemberton – “Motherless Brooklyn” ve Alexandre Desplat – “Little Women” adaylarını yendi. Ödülünü alırken “Dilim tutuldu” açıklamasında bulunan sanatçı, “Bu inanılmaz” diyerek devam etti.

Daha önce de bu kategoride kadın adaylar yarışmış yalnızca, 2000 yılında “Gladiator” filminin müziklerini Hans Zimmer’le birlikte yapan Lisa Gerard, ödülünü usta besteciyle paylaşmıştı.

Guðnadóttir, ödülü kazandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada yarışan her projenin çok başarılı ve farklı olduğunu söyledi ve iş hayatındaki kadınların başarısına dikkat çekerek “Günümüzde sanırım insanlar, kadınlara güvenmeye başladı” şeklinde konuştu.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Söyleşi - Özlem Öçalmaz: "Amadeus benim için bir hayat okulu oldu"

  2020’nin hiç şüphesiz en iddialı yapımlarından biri olan “Amadeus” oyunu, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliğiyle bu akşam perdelerini açıyor. Oyunun başrollerinden Özlem Öçalmaz ile kuliste bir araya […]