banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

2021’İN OSCAR ADAYLARI AÇIKLANDI

Pandemi nedeniyle bu yıl Nisan ayına sarkan 2021 Oscar Ödülleri adayları sonunda belli oldu. Altın Küre’de hüsrana uğrayan “Mank”, 10 dalda Oscar’a aday!

93. Oscar Ödülleri adayları nihayet belirlendi. Hollywood’un altın çağına bir övgü niteliğindeki Netflix yapımı “Mank”, 93. Akademi Ödülleri’nde toplam 10 dalda aday gösterilerek diğer güçlü yapımları geride bıraktı. Tüm zamanların en başarılı filmlerinden “Yurttaş Kane”in yapımıyla ilgili sahne arkasının anlatıldığı drama, en iyi filmin yanı sıra yıldızları Gary Oldman, Amanda Seyfried ve yönetmeni David Fincher dahil olmak üzere 10 adaylık kazandı.

Yönetmen Chloé Zhao ve aktris Frances McDormand  NOMADLAND filminin setinde.  Fotoğraf: Searchlight Pictures. 

KADIN YÖNETMENLERİN GÜCÜ 
Chloé Zhao’nun yönettiği “Nomadland” en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kurgu dallarında Oscar’a aday oldu. Filmin başrolü Frances McDormand, en iyi kadın oyuncu dalında adaylık kazanırken Altın Küre’de en iyi yönetmen ödülünü kazanan ikinci kadın yönetmen ve ilk Asyalı kadın olan Chloé Zhao, en iyi yönetmen dalında Oscar’a aday olan ilk Çinli olarak da tarihe geçti.

Aynı anda ilk kez iki kadın, Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) ve Chloe Zhao (“Nomadland”)  en iyi yönetmen adayları olarak tarihe geçti. Böylece ödüle şimdiye kadar aday gösterilen altıncı ve yedinci kadın yönetmenler oldular. 

93. Akademi Ödülleri adayları bugün Türkiye saatiyle 15.15’te başlayan basın toplantısıyla açıklandı.

ALTI FİLM ALTI ADAYLIK
Bu yıl yine adaylıklarıyla öne çıkması beklenen “The Father”, “Judas and the Black Messiah”, “Minari”, “Nomadland”, “Sound of Metal” ve “The Trial of the Chicago 7”  ile beş dalda adaylık kazanan bir feminist intikam filmi olan “Promising Young Woman”, “en iyi film” kategorisinde “Mank” ile rekabet edecek filmler arasına girdi.

Netflix, adeta Oscar adaylıklarında hakimiyeti ele geçirdi ve 35 adaylığıyla büyük bir sıçrama yaptı. “Pieces of a Woman”, “Ma Rainey’s Black Bottom”, “The Trial of the Chicago 7” ve engellilerin haklarını anlatan belgesel yapım “Crip Camp” de “Mank” gibi Netflix’in aday gösterilen yapımları arasında.

VE İŞTE ADAYLAR… 

EN İYİ FİLM

“The Father” (Sony Pictures Classics) 

“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) 

“Mank” (Netflix) 

“Minari” (A24) 

Nomadland” (Searchlight Pictures) 

“Promising Young Woman” (Focus Features) 

“Sound of Metal” (Amazon Studios) 

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) 

EN İYİ YÖNETMEN

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

David Fincher (“Mank”) 

Lee Isaac Chung (“Minari”) 

Chloé Zhao (“Nomadland”) 

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) 

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Riz Ahmed (“Sound of Metal”) 

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 

Anthony Hopkins (“The Father”) 

Gary Oldman (“Mank”) 

Steven Yeun (“Minari”) 

EN İYİ KADIN OYUNCU

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”) 

Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”) 

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”) 

Frances McDormand (“Nomadland”) 

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”) 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU 

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”) 

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) 

Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”) 

Paul Raci (“Sound of Metal”) 

Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Maria Bakalova (‘Borat Subsequent Moviefilm”) 

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”) 

Olivia Colman (“The Father”) 

Amanda Seyfried (“Mank”) 

Yuh-jung Youn (“Minari”) 

EN İYİ ANİMASYON FİLM 

“Onward” (Pixar)

“Over the Moon” (Netflix) 

“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon” (Netflix) 

“Soul” (Pixar) 

Wolfwalkers” (Apple TV Plus/GKIDS) 

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

“Borat Subsequent Moviefilm.” Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Nina Pedrad

“The Father,” Christopher Hampton ve Florian Zeller

Nomadland,” Chloé Zhao 

“One Night in Miami,” Kemp Powers 

“The White Tiger,” Ramin Bahrani 

EN İYİ SENARYO

“Judas and the Black Messiah.” Will Berson, Shaka King; Story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas

“Minari,” Lee Isaac Chung 

“Promising Young Woman,” Emerald Fennell 

“Sound of Metal.”  Senaryo; Darius Marder, Abraham Marder; hikaye; Darius Marder, Derek Cianfrance

“The Trial of the Chicago 7,” Aaron Sorkin 

EN İYİ ŞARKI

“Fight for You,” (“Judas and the Black Messiah”). Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. veTiara Thomas

“Hear My Voice,” (“The Trial of the Chicago 7”). Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton ve Celeste Waite

Húsavík,” (“Eurovision Song Contest”). Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson

“Io Si (Seen),” (“The Life Ahead”). Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren ve Laura Pausini

“Speak Now,” (“One Night in Miami”). Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. ve Sam Ashworth

EN İYİ ORİJİNAL SKOR 

“Da 5 Bloods,” Terence Blanchard 

“Mank,” Trent Reznor, Atticus Ross 

“Minari,” Emile Mosseri 

“News of the World,” James Newton Howard 

“Soul,” Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste 

EN İYİ SES 

“Greyhound,” Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders ve David Wyman

“Mank,” Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance ve Drew Kunin

“News of the World,” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller ve John Pritchett

“Soul,” Ren Klyce, Coya Elliott ve David Parker

“Sound of Metal,” Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés ve Phillip Bladh

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

“Emma,” Alexandra Byrne 

“Mank,” Trish Summerville 

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Ann Roth 

“Mulan,” Bina Daigeler 

“Pinocchio,” Massimo Cantini Parrini

EN İYİ KISA ANİMASYON FİLMİ

“Burrow” (Disney Plus/Pixar)

“Genius Loci” (Kazak Productions) 

“If Anything Happens I Love You” (Netflix) 

“Opera” (Beasts and Natives Alike) 

“Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói) 

EN İYİ KISA FİLM

“Feeling Through” 

“The Letter Room” 

“The Present” 

“Two Distant Strangers” 

“White Eye” 

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ 

“Judas and the Black Messiah,” Sean Bobbitt 

“Mank,” Erik Messerschmidt 

“News of the World,” Dariusz Wolski 

Nomadland,” Joshua James Richards 

“The Trial of the Chicago 7,” Phedon Papamichael 

EN İYİ BELGESEL

“Collective” (Magnolia Pictures and Participant) 

“Crip Camp” (Netflix) 

“The Mole Agent” (Gravitas Ventures) 

“My Octopus Teacher” (Netflix) 

“Time” (Amazon Studios) 

EN İYİ KISA BELGESEL 

“Colette” (Time Travel Unlimited) 

“A Concerto Is a Conversation” (Breakwater Studios) 

“Do Not Split” (Field of Vision) 

“Hunger Ward” (MTV Documentary Films)

“A Love Song for Latasha” (Netflix) 

EN İYİ FİLM KURGUSU

“The Father,” Yorgos Lamprinos

Nomadland,” Chloé Zhao 

“Promising Young Woman,” Frédéric Thoraval 

“Sound of Metal,” Mikkel E.G. Nielsen 

“The Trial of the Chicago 7,” Alan Baumgarten 

EN İYİ YABANCI FİLM

“Another Round” (Danimarka) 

“Better Days” (Hong Kong)

“Collective” (Romanya) 

“The Man Who Sold His Skin” (Tunus)

“Quo Vadis, Aida?”(Bosna Hersek 

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ 

“Emma,” Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

“Hillbilly Elegy,” Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 

“Ma Rainey’s Black Bottom,” Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson

“Mank,” Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

“Pinocchio,” Dalia Colli and Francesco Pegoretti

EN İYİ YAPIM TASARIMI

“The Father.” Peter Francis; Set Dekorasyonu: Cathy Featherstone

“Ma Rainey’s Black Bottom.” Mark Ricker; Set Dekorasyonu: Karen O’Hara and Diana Stoughton

“Mank.” Donald Graham Burt; Set Dekorasyonu: Jan Pascale

“News of the World.”  David Crank; Set Dekorasyonu: Elizabeth Keenan

“Tenet.” Nathan Crowley; Set Dekorasyonu: Kathy Lucas

EN İYİ GÖRSEL EFFEKT 

“Love and Monsters,” Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt ve Brian Cox

“The Midnight Sky,” Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon ve David Watkins

“Mulan,” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury ve Steve Ingram

“The One and Only Ivan,” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones ve Santiago Colomo Martinez

“Tenet,” Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley ve Scott Fisher

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media