Bu defa Zilha Birce Akalay, Keşanlı Ali İlker Ayrık


Türkiye’de epik tiyatronun öncüsü kabul edilen Haldun Taner’in, epik bir halk tiyatrosu üslubunda kaleme aldığı; Yalçın Tura’nın müziklerini yazdığı “Keşanlı Ali Destanı”, Yücel Erten rejisiyle bu defa Pervasız Tiyatro tarafından  56. yılında seyirciye yeniden “merhaba!” diyor. 

Dünya prömiyerini 1964’te yapan Türk tiyatrosunun kült eseri “Keşanlı Ali Destanı” 56. yılında perdelerini, yepyeni bir kadro ile TİM Show Center’da yeniden açtı. Zilha rolünde Birce Akalay, Ali rolünde İlker Ayrık’ı izlerken onlara Meral Çetinkaya, Köksal Engür, Nilgün Kasapbaşoğlu, Aykut Taşkın ve Hilmi Özçelik’le birlikte 50 kişilik oyuncu kadrosu eşlik ediyor. Oyunun biletlerini, biletix.com adresinden ve TİM Show Center’dan satın alabilirsiniz.


“Keşanlı Ali Destanı” ilk kez 1964’te Gülriz Sururi, Engin Cezzar, Semiha Berksoy başta olmak üzere 40 kişilik dev bir kadro ve Genco Erkal rejisiyle dünya prömiyerini yapmıştı. Türkiye’de epik tiyatronun öncüsü kabul edilen Haldun Taner’in, epik bir halk tiyatrosu üslubunda kaleme aldığı; Yalçın Tura’nın müziklerini yazdığı “Keşanlı Ali Destanı”, Yücel Erten rejisiyle ve 50 kişilik yepyeni bir kadroyla önceki akşam ilk kez sahnelendi. Seyircinin yoğun ilgisiyle karşılanan oyun, uzun süre ayakta alkışlandı.


İlker Ayrık’ın Keşanlı Ali’yi, Birce Akalay’ın Zilha karakterini canlandırdığı “Keşanlı Ali Destanı”nda duayen oyuncular Meral Çetinkaya Şerif Abla; Köksal Engür Derviş Dayı/Sarhoş Rasih; Nilgün Kasapbaşoğlu Madam Olga, Aykut Taşkın ise İzmarit Nuri karakterlerine hayat veriyor. Ayhan Anıl, Cem Cücenoğlu, Hilmi Özçelik ve Burak Şafak’ın da rol aldığı oyunun dekorunda Barış Dinçel, kostüm tasarımında Gamze Kuş, ışık tasarımında ise Yakup Çartık’ın imzaları yer alıyor. Müzik direktörlüğünü Çiğdem Erken’in üstlendiği oyunun koreografisi Hamit Erentürk’e ait. Oyunda, 50 kişilik oyuncu kadrosuna 10 kişiden oluşan bir orkestra eşlik ediyor.


Her yönüyle yerli ve bir o kadar da modern; halkın kendi yaşantısını, meselelerini, arzularını yansıtan “Keşanlı Ali Destanı”, 29 Şubat 2020 Cumartesi akşamı saat 20.30’da TİM Show Center’da izlenebilir. Oyunun biletleri, biletix.com adresinden ve gişeden temin edilebilir.

“KEŞANLI ALİ DESTANI”

“Keşanlı Ali Destanı”,  tipleri, çevresi, müziği ile yüzde yüz ‘bizim’ olan nefis bir hiciv komedisidir. Keşanlı Ali adında bir gecekondu efendisinin kahramanlık destanının iç yüzünü anlatan oyun aslında, bir gecekondu ortamı içinde ‘asil’ büyük şehrin, bütün toplumumuzun hicvini yapıyor.

Oyunun geçtiği Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Ali de Sineklidağ’da oturan bir gençtir. Zilha isminde, aynı semtte oturdukları bir kızı çok sevmektedir. Bir gün Zilha’nın amcası öldürülür ve suç Ali’nin üzerine atılır. İşlemediği bir cinayetten ötürü önce mahkûm edilen Ali, ardından bir kahramana dönüşür.

Sineklidağ’ın insanları Türk oldukları kadar herhangi bir toplumun geri kalmış zümresinin insanları da olabilirler. Bu nedenle Türk edebiyatının epik konulu en iyi eserlerinden birisi olan  “Keşanlı Ali Destanı”, dünya çapında büyük ilgi görerek birçok tiyatro topluluğu tarafından defalarca sergilenmiştir. Avrupa’nın birçok şehrinde, Amerika’dan Lübnan’a kadar birçok ülkede oynanan oyun, Türk tiyatro tarihinde bir fenomen haline gelmiş ve halen güncelliğini yitirmemiştir.


HER DEVRİN DESTANI – YÜZYILIN OYUNU SEÇİLDİ

Edebiyat dergisi Notos’un bu yıl yaptığı ‘Yüzyılın 40 Oyunu’ isimli araştırmasında, Keşanlı Ali Destanı ilk sırada seçildi. Farklı gruplar tarafından dünyanın birçok yerinde, birçok defa sahnelenen oyun, 237 yazar, yönetmen, oyuncu, dramaturg, çevirmen ve editörün oylarıyla belirlendi. Listede ikinci sırada Melih Cevdet Anday’ın Mikado’nun Çöpleri adlı eseri, üçüncü sırada ise Ekrem Reşit Bey’in yazdığı Lüküs Hayat yer aldı.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media