TEB ÖDÜLLERİ’NDE “KADIN ERKEK OYUNCU” AYRIMI ARTIK OLMAYACAK

30’uncu yaşına yeniliklerle girmeye hazırlanan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde bu yıldan itibaren “oyuncu” kategorisinden “kadın/erkek oyuncu” ayrımı kaldırılıyor. Ödüller mayıs sonunda sahiplerini bulacak.

Tiyatro alanında eleştiri disiplininin geliştirilmesi için faaliyet gösteren, 74 üyeyle çalışmalarını sürdüren Tiyatro Eleştirmenleri Birliği bu yıl 30’uncusu gerçekleşecek TEB Ödülleri sürecine bazı yeniliklerle başlıyor.

2023 senesinin mayıs ayında verilmesi planlanan 30. TEB Ödülleri, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği üyesi olan 11 kişilik jürinin kararıyla belirlenecek. Jürinin aldığı karar doğrultusunda, bu seneden itibaren TEB Ödülleri ‘oyuncu’ kategorisinden ‘kadın/erkek oyuncu’ ayrımı kaldırıldı. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin ‘oyuncu’ kategorisi ‘Yılın Oyuncuları’ olarak adlandırılacak ve cinsiyet ayrımı gözetmeyecek.

TEB Ödülleri’ne bu sene yeni iki kategori eklendi: ‘Yılın Yönetmeni’ ödülü ve ‘Genç Ekip’ ödülü. ‘Genç Ekip’ ödülü kendi imkân ve çabalarıyla tiyatro yapan, faaliyet süresi en fazla iki sene olan toplulukların işlerine dikkat çekmek amacını taşıyor.

1 Mart 2022 ile 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında prömiyer yapan ve seyirciyle en az 10 kez buluşmuş oyunların değerlendirmeye alınacağı TEB Ödülleri, toplamda yedi kategoriden oluşacak:

Yılın Yapımı
Yılın Yönetmeni
Yılın Oyuncusu/Oyuncuları
Yılın Metni/Yazarı
TEB Onur Ödülü
TEB Özel Ödülü
Yılın Genç Ekibi

TEB jürisi bu sene şu isimlerden oluşuyor: Erdoğan Mitrani, Tijen Savaşkan, Zerrin Yanıkkaya, Hasibe Kalkan, Tuba Aksu Şener, Handan Salta, Bahar Çuhadar, Gülin Dede Tekin, Mehmet Konuk, Eylem Ejder, Yusuf Dündar. TEB Ödülleri’nin 2023’ün mayıs ayında, ay sonunda düzenlenecek törenle sahiplerine ulaştırılması
planlanıyor.

JÜRİ ÜYESİ BAHAR ÇUHADAR’DAN AÇIKLAMA

TEB jürisinde yer alan, gazeteci Bahar Çuhadar, kararı Kültür Meclisi’ne şöyle değerlendirdi.

“Yaşamın her alanında cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi için mücadele eder, patriyarkanın ve neoliberal düzenin dayattığı toplumsal cinsiyet rollerine karşı durmaya çalışırken, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği olarak Mayıs’ta 30’uncu kez vereceğimiz TEB Ödülleri’nden ‘oyuncu ödülü’ kategorisinden kadın/erkek ayrımını kaldırmaya karar verdik.

“Bu bizim için; genelde ülkemizde ve dünyada, özeldeyse tiyatro (ve tabii sinema ve tv sektöründe de) alanında sürekli yaşanan (çoğunlukla kadınların ve LGBTİ+ bireylerin türlü eşitsizliğe, tacize ve baskıya maruz kaldığı) cinsiyetçi tutuma karşı eşitlik talebimizin altını çizen bir adım. 

“Elbette Türkiye koşullarında özgürce nefes almak için ciddi bedeller ödemek zorunda olan, son derece aktif bir mücadele yürüten LGBTİ+ bireyleri gözeten bir karar. Oyuncuları cinsiyetlerinden bağımsız bir gözle ele alırken ikili cinsiyet sistemi dışındaki cinsel kimlikleri, olması gerektiği üzere ‘kadın/erkek’ tanımlarına sıkıştırmak zorunda kalmadan değerlendireceğiz. Sadece kadın ve erkek oyuncular yoktur, LGBTİ+ oyuncular vardır. Teknik olarak baktığımızda oyunculuk zaten cinsiyetler üstü bir beceri, bir iş, bir uğraştır.”

Bahar Çuhadar, “Eleştirmen ve birlik üyesi şapkamı çıkarıp feminist bir kültür sanat gazetecisi gözüyle baktığımda bu kararı çok heyecan verici ve öncü nitelikte buluyorum.” 

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media