banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Sırt çantasında sanat: Kånken Art çok daha renkli!


Dünyanın en çok taklidi yapılan çantalardan biri şu gördüğünüz! Türkiye’de neredeyse her on kişiden ikisinde var! Kimisinde taklidi var…  Kånken’i bu kadar özel kılansa onun bir sırt çantasından daha fazla olması. Yaklaşın yaklaşın… Size onunla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz.

Bu sezon Fjällräven ailesine sınırlı sayıda üretilen iki yeni Kånken serisi katıldı. Dünyaca ünlü İsveçli outdoor markası, çok sevilen sırt çantalarına benzersiz desenler yaratması için İsveçli iki artistle anlaştı ve Kånken Art ortaya çıktı. Bildiğiniz Kånken gibi, fakat daha renkli!

Günümüzde Kånken, bir sırt çantasından çok daha fazlası. Kullanan kişinin karakterinin bir uzantısı adeta. İlk kez 1978 yılında İsveçli çocukların sırt problemlerine pratik bir çözüm olarak ortaya çıkan bu ikonik çantalar, Fjällräven markasının kurucusu Åke Nordin tarafından, iki A4 boyutu dosyası ve bir kalem kutusu sığacak kadar basit, okul eşyalarını taşımayı kolaylaştıracak hafif bir sırt çantası olarak çıktı yola. Yıllar içinde daha çok renk, boy, fonksiyon ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılan Re-Kånken gibi farklı materyallerde modeller eklendi. Bu değişimler olurken, Kånken’in yalın formu ve eforsuz sadeliği değişmedi. Çantalar Svensk Form (İsveç Sanat ve Tasarım Topluluğu) tarafından koruma altına alınıp İsveç’in kültürel tarihinin bir parçası olarak kabul edilince de, Fjällräven bu durumu kutlamaya karar verdi.


SINIRLI SAYIDA ÜRETİLDİ
Bu kapsamda Cecilia Heikkilä ve Erik Olovsson adlı iki İsveçli sanatçıyla bir araya gelerek, doğayla olan kişisel ilişkilerini yansıtmaları ve Kånken’in tarzıyla uyumlu desenler yaratmaları istendi. Bunun sonucunda da Kuzey Avrupa’nın doğasından ilham alan Erik’in Bahar/Yaz Manazarası ve Cecilia’nın Mavi/Yeşil Fabl’ı, Kånken Ailesi’nin iki yeni üyesi oluverdi.

Sınırlı sayıda üretilen Kånken’ler, aynı zamanda Fjällräven’in Arctic Fox Initiative (Kutup Tilkisi Girişimi) programının da bir parçası. Bu kapsamda yardım desteğini genişletmeyi arzu eden Fjällräven, müşterileri arasında kutup tilkilerini koruma amacıyla oluşan bir işbirliğine imza atıyor. Kånken Art’ın satışından elde edilen kazancın bir bölümü bağışlanarak, doğanın korunması ve insanlara doğada daha fazla zaman geçirmesi için ilham verilmesi hedefleniyor.

KÅNKEN RAINBOW
Kånken’in renkli dünyasına bir diğer dokunuş ise gökkuşağı renkli saplarıyla Kånken Rainbow koleksiyonundan geliyor. Kånken Rainbow, “Doğa yargılamaz,” anlayışından yola çıkan tasarımlarıyla gökkuşağının da çeşitlilik, açıklık ve eşit hakların simgesi olmasından dolayı, outdoor ruhunu mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Kanken Rainbow her bireyin kendini ifade etmekteki özgürlüğünü kutluyor ve satılan her sırt çantasının 1%’lik bölümü Arctic Fox Initiative projesine bağışlanıyor.

Kånken ürünleri Türkiye’de vitruta.com online alışveriş sitesinin yanı sıra; Türkiye’deki en geniş renk skalasını ise kankenist.com’da bulabilirsiniz. Çantalar ayrıca Vitruta Karaköy, Vitruta Outdoor, Vitruta Ortaköy, Beymen, Galeries Lafayette ve Brandroom mağazalarında da satışa sunuluyor.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media