SHAUN TAN’DAN “UZAK BİR DİYARDAN ESKİZLER” KİTABI NADİDE BİR KOLEKSİYON ALBÜMÜ

Avustralyalı film yapımcısı ve yazar Shaun Tan‘ın imzasını taşıyan “Uzak Bir Diyardan Eskizler”, milyonlarca sanatseverin belleğinde iz bırakan “Uzak” kitabının eskizlerinden oluşan nadide bir koleksiyon albümü.

Desen Yayınları etiketiyle, Damla Kellecioğlu’nun Türkçesiyle raflarda yerini alan “Uzak Bir Diyardan Eskizler”, bir sanatçının yaratım serüvenine ve nihai bir eserin ortaya çıkışına tanıklık ettiriyor.

 

Klasikleşmiş bir kitabın doğuş hikâyesi
Değişik göçmen öykülerinden damıtılarak evrensel bir anlatıya dönüşen “Uzak” kitabına bambaşka gözlerle “yeniden” bakmamızı sağlayan “Uzak Bir Diyardan Eskizler”, her detayı karakalemle çizilmiş kült bir eserin ortaya çıkış hikâyesini gün yüzüne çıkarıyor. Küçük motiflerden tamamlanmış sanat eserlerine pek çok etkileyici çalışmaya sayfalarında yer veren kitap, uzun soluklu bir projenin adım adım izini sürüyor.
Koleksiyonlerlerin mutlaka arşivlerine katmak isteyecekleri kitap, ucu açık fikirlerden sayısız çizime uzanarak, sözsüz bir anlatının yıllar içerisindeki evrimini gözler önüne seriyor. Shaun Tan, tasarladığı görüntülerin sessiz dilini çözmemize kılavuzluk ettiği bu eserinde ayrıca, resimlediği büyülü evrenin arkasındaki gizleri de birer birer açıklığa kavuşturuyor.

Oscar ödüllü sanatçı Shaun Tan “Uzak Bir Diyardan Eskizler”in okurla buluşma serüveni hakkındaki duygularını bu sözlerle ifade ediyor: “Uzak’ı yaratım sürecinin tüm aşamalarını görmenin başkaları için de büyüleyici olabileceğini hayal ediyorum.”

Sanatçı, her ne kadar elinde bavul taşıyan yalnız bir adamın zihninde canlandırdığı hayal görüntüsünden yola çıkarak “Uzak”ı resimlemeye başladığını ifade etse de; buzdağının görünmeyen kısmında anlatılmayı bekleyen daha nice hikâyesi var.

Ve şimdi buzdağının görünmeyen kısmına bakma vakti!

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media