SELEN GÜLÜN’ÜN “BLUE BAND”İ KLASİK CAZ ORKESTRASININ DIŞINDA BİR FORMAT


Başarılı müzisyen Selen Gülün’ün Türkiye’nin en iyi caz müzisyenlerinden oluşan dokuz kişilik orkestrası ile canlı çalıp kaydettiği, kariyerinin sekizinci kişisel albümü Blue Band 18 Kasım’da iKi Muzik’ten çıktı. Yoksa henüz dinlemediniz mi? 

Besteci, piyanist, şarkı yazarı ve şarkıcı Selen Gülün şimdiye kadar müzik adına yapmış olduğu tüm çalışmalarda yenilikçi ve lider kimliği ile diğer çağdaş müzisyenler arasından sıyrılmış ve Türkiye müzik tarihinde kendine yer edinmiş bir sanatçı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde eserleri seslendirildi, aldığı ödüller ile Roma, New York, Boston, Londra ve Tokyo’da yaşadı, çalıştı, önemli sahne ve festivallerde büyük sanatçılarla sahneye çıkıp müziğini paylaştı. Downbeat, New York Times, Herald Tribune, BBC Radio 3 gibi dünyanın önde gelen medya kuruluşları tarafından haber yapıldı, takibe alındı. Answers albümü Japonya Caz müzik listelerinde 6 numaraya, Başka albümü ise 4 numaraya kadar yükseldi.

Selen Gülün’ün sekizinci kişisel albümü olan Blue Band, içinde Türkiye’den her biri birbirinden kıymetli dokuz müzisyenin yer aldığı caz orkestrası ile aynı adı taşıyor. Gülün’ün 25 yıl içinde jazz combo orkestrası için bestelediği müziklerden bir seçkiyi Blue Band, 14-15 Mayıs tarihlerinde Hayyam Stüdyoları’nda müziğin doğasına uygun olarak canlı çalıp kaydetti.

Selen Gülün yer yer çağdaş müzik izlerine, Swing’li standart bir caz orkestrası tavrına, kolektif doğaçlamalar olan bölümlere, tatlı melodiler, güçlü armoniler, farklı stiller ve çılgın açık çalımlara denk gelebileceğiniz müzikleri grup elemanlarının karakterlerini tek tek ortaya koyabileceği bir anlayışla yazdı. Bestelerde çalgıların sextet, septet, octet ve nonet olarak farklı kombinasyonlarda kullanılması albümün baştan sonra sürükleyici bir atmosferde dinlenmesini sağlarken yazılı ve doğaçlama müziğin uyumu Blue Band’i Klasik Caz Orkestrası formatının dışına taşıyor.

Müzisyenler
Barış Doğukan Yazıcı, Trompet, Büğülü.
Halil İbrahim Işık, Trompet
Bulut Gülen, Trombon
Serhan Erkol, Alto Sax, Soprano Sax
Engin Recepoğulları, Tenor Sax
Barış Ertürk, Bariton Sax, Bas Klarinet
Selen Gülün, Piyano
Ozan Musluoğlu, Kontrbas
Alper Yılmaz, Elektrik Bas
Berke Özgümüş, Davul

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media