Selçuk Baran’ın inceliklerle dolu dünyasından bir kitap daha

ajandakolik


Yapı Kredi Yayınları’nda en yenilerinde bu hafta Türk Edebiyatının saygın kadın yazarlarından Selçuk Baran’ın  “Türkân Hanım’ın Ölümü” isimli kitabı var. Editörlüğünü Murat Yalçın üstleniyor. 

Bahanur Garan Gökşen tarafından hazırlanan “Türkân Hanım’ın Ölümü”, Selçuk Baran’ın “Kış Yolculuğu” kitabının “Türkân Hanım’ın Ölümü” öyküsünden yola çıkarak yazdığı üç perdelik oyun. “Türkân Hanım” adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde 1990-91 sezonunda sahneye konulan bu oyun ilk kez okurun gözü önüne çıkıyor.

Dramaturgi Arşivi’nde bulunan yazarın metniyle kitabındaki öykü karşılaştırıldığında birinin öbürünü tamamladığı görülüyor. Öyküde kendine kıyarak hayatına son vermiş Türkân Hanım’ın ardından yaşananlar ve hakkında söylenenler aktarılıyor. Oyunda ise Türkân Hanım’ın günlük hayatı, çevresindeki kişiler, onu intihara sürükleyen
duygular, evliliği ve hayal kırıklığıyla biten aşkı anlatılıyor.

Oyunla öykü bir arada okunduğunda Türkân Hanım karakterini yaratan Selçuk Baran’ın inceliklerle dolu dünyasının perdeleri sonuna dek açılıyor.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Film müzikleri, Maestro Donizetti Jazz Club sahnesinde

Bu perşembe akşamı bir planınız yoksa ajandanıza not edin. Cazseverler için etkileyici bir konser Beyoğlu’nda ses veriyor. Bir Cem Kaprol projesi olan “Other Standards: Soundtracks” 13 Şubat Perşembe akşamı saat 21.30’u gösterdiğinde Palazzo Donizetti Hotel’in altında yeni açılan caz mekanı Maestro Donizetti Jazz Club sahnesinde caz severlere etkileyici bir deneyim […]