AjandaKolik Reklam

 

 

KÜÇÜK BİR MÜLTECİ KIZI SİMGELEYEN DEV KUKLA AMAL’IN TÜRKİYE YOLCULUĞU SONA ERDİ


9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki kukla Küçük Amal, Türkiye rotasını 8 Ağustos’ta Çeşme’de onu uğurlamaya gelen çocuklar ve aileler eşliğinde tamamladı.

Küçük Amal, 27 Temmuz günü ilk adımını attığı Gaziantep’in ardından Adana, Tarsus, Musalı Köyü – Mersin, Antalya, Pamukkale, Denizli, Selçuk, Urla, İzmir ve Çeşme’yi ziyaret etti, önemli dernek, vakıf ve sanatçıların işbirliği ile hazırlanan kültür-sanat etkinliklerine katıldı.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinliklere her yaştan izleyici katıldı. Küçük Amal’in bu özel yolculuğu @walkwithamal hesaplarından da takip edildi. Projenin Türkiye Elçileri ünlü oyuncular Bergüzar Korel ve Halit Ergenç kendi sosyal medya hesaplarından Küçük Amal’ın Türkiye rotasını duyuran paylaşımlar ile destek oldu.

Küçük Amal Çeşme’de Türkiye’ye Veda Etti!
Küçük Amal, iki haftalık Türkiye yolculuğunun son durağı olan Çeşme’de, Musalla 1108. Sokak’taki Sağlık Plajı’nda, mülteci krizi süresince şehirden yolu geçenleri ve karşı kıyıya geçerken Akdeniz’de hayatını kaybedenleri temsil etmek üzere K2 Güncel Sanat Merkezi’nin desteği ile İzmirli genç sanatçıların ayakkabılardan oluştuşturdukları bir patikadan yürüdü. Amal, Türkiye rotasının son gününde, onu yalnız bırakmayan İzmirli aileler, mülteci aileler ve proje yürütücüleri ile birlikte gün batımını izledi. Etkinlik, Suriyeli DJ OM.EL BEAT’in ‘hasret’ temalı uğurlama konseri ile son buldu.


Küçük Amal Destansı Yolculuğuna Yunanistan’da Devam Edecek
Küçük Amal, annesini bulmak üzere çıktığı Türkiye’den başladığı yolculuğu, Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, Belçika’nın ardından 3 Kasım’da Birleşik Krallık’ta son bulacak. Küçük Amal, 4 ay boyunca 8 ülke sınırını geçerek 8.000 km yol kat edecek ve ziyaret edeceği tüm kentlerde sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından halka açık gerçekleştirilecek pek çok kültür ve sanat etkinliğiyle karşılanacak.

Yapımcılığını Stephen Daldry, David Lan, Tracey Seaward ve Naomi Webb’in üstlendiği The Walk- Yürüyüş, Birleşik Krallık merkezli tiyatro topluluğu Good Chance Tiyatrosu ile dünyanın önde gelen kukla topluluklarından, War Horse Savaş Atı’nın yaratıcıları Handspring Kukla Kumpanyası işbirliğinde gerçekleştiriliyor. The Walk – Yürüyüş’ün sanat direktörlüğünü Amir Nizar Zuabi üstleniyor. Projenin Türkiye yapımcıları ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve kültür yöneticisi Recep Tuna.

THE WALK – YÜRÜYÜŞ PROJESİ: KUKLA KIZ, KÜÇÜK MÜLTECİ AMAL İLE TANIŞIN

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media