banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

“İKİ KİŞİLİK HIRGÜR” ANKARA’DA PRÖMİYER YAPACAK

 

Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun çevirip yönettiği, Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan’ın rol aldığı “İki Kişilik Hırgür” 20 Kasım’da Ankara’da Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde “Ve perde!” diyor. 

 Absürd tiyatronun önde gelen temsilcilerinden Eugène Ionesco’nun 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan toplumsal erezyonu, şiddetin ve umutsuzluğun bireyler üzerindeki yıkıcı etkilerini aktardığı “İki Kişilik Hırgür”,  Işıl Kasapoğlu rejisiyle, sahnede Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan’ı bir araya getiriyor.

Ionesco’nun ilk dönem oyunları arasında yer alan “İki Kişilik Hırgür”, savaşın ardından insanlığın içine düştüğü anlamsızlığı, kendi küçük dünyalarına kapanan bir adamla bir kadın üzerinden aktarıyor. Adam ve kadının ilişkisi de tıpkı savaş gibi çatışmadan, şiddetten besleniyor.


Son olarak iki efsane besteci Mozart ile Salieri’nin çatışmasını anlatan “Amadeus”u sahneye koyan Işıl Kasapoğlu, “İki Kişilik Hırgür”de savaşın karanlığını ve kirini sahneye taşıyor. Amadeus’un dekorunu yapan Hakan Dündar ve Amadeus’un kostümlerini tasarlayan Nalan Alaylı da “İki Kişilik Hırgür”ün dekor ve kostümlerine hayat veriyor. Müzikleri Serdar Öztop’a ait olan oyunun dramaturjisi ise Bilgesu Kasapoğlu imzasını taşıyor.

Oyun, Ankara’nın ardından aralık ayında İstanbul, Eskişehir, Tekirdağ, Kocaeli ve  Konya’da izleyiciyle buluşacak.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media