Caz piyanisti Freddy Cole hayatını kaybetti

ajandakolik


Bir cazcıyı daha kaybetti dünya! Nat King Cole’ün kendinden 12 yaş küçük piyanist kardeşi Freddy Cole de artık yok!

Tüm müzik bilgilerini anneleri Paulina’dan alan beş kardeşin en küçüğü Freddy Cole, 48 yıldır yaşadığı ve evim dediği Atlanta’da 27 Haziran günü 88 yaşında hayatını kaybetti.

Yaklaşık 70 yıllık müzik kariyerinde hem piyanist hem şarkıcı olarak “caz ağacı”na ismini yazdırdı. 2010 yılında çıkardığı “Freddy Cole Sings Mr. B,”,  Grammy ödüllerinde “En İyi Caz Albümü” kategorisinde aday olmuştu.

2018 yılında “My Mood is You” albümünü çıkarmış ve yine Grammy’de aynı kategoride aday gösterilmişti.

John Lewis, Oscar Peterson, Teddy Wilson ve Billy Eckstine gibi müzisyenlerden derinden etkilenmiş, Eckstine için “Müthiş bir insandı. Çevresinde olup onu izleyerek ondan çok şey öğrendim” demişti.

Kendi ismini verdiği The Freddy Cole Quartet,  davulda Curtis Boyd, basta Elias Bailey ve gitarda Randy Napoleon’dan oluşmaktaydı.

2007 yılından bu yana Cole ile birlikte çalan Gitarist Napoleon Cole’ün ölümü üzerine şunları söyledi: “Çok sabırlı, sıcacık ve mizah anlayışı olan bir insandı. Müzik kişiden gerçekten ayrılamaz. Freddy’yi bu kadar özel kılan şeylerden biri de a kılan şeylerden biri de zarafeti ve dikkatli, mantıklı düzenlemesidir. Piyanoda çok fazla nota çalmaz ancak çaldığı şarkılar grubun iyi hissetmesini sağlar. Fazladan, süslü şeylere ihtiyacın olduğunu düşünmez.”

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yavuz Çetin'in Rokoko programındaki görüntüleri ilk defa dijitalde

Türkiye’nin çok genç yaşta kaybettiği müzisyenlerinden Yavuz Çetin’in konuk olduğu bir televizyon programındaki görüntüleri ilk defa 25 yıl sonra ortaya çıktı. Aynı programda Bülent Ortaçgil de var. 1995 yılında Flash TV’de ekranlara […]