Bir mülteci çocuğun hikâyesi “Arka Sıradaki Çocuk”

ajandakolik


Onjali Q. Rauf’un kaleme aldığı “Arka Sıradaki Çocuk”, dokuz yaşında bir çocuğun bakış açısından mülteci krizine dair bir roman olarak karşımıza çıkıyor.  Doğan Egmont tarafından yayımlanan kitabı okurken cesaret ve dostluğun dünyayı nasıl değiştirdiğine şahit olacaksınız. 

İngiltere’de kurucusu olduğu “Making HerStory” adlı yardım kurumu ile özellikle mülteci kadın ve çocuklara yardım etmeye kendini adayan Onjali Q. Rauf’un ilk çocuk kitabı olan “Arka Sıradaki Çocuk”, geçen sene çocuk edebiyatının en prestijli ödüllerinden Waterstones Çocuk Kitabı Ödülü’ne layık görülmüştü. Yazar, bu kitaptan elde edeceği telif haklarının bir bölümünü bütün dünyada mültecilerin hayatını kurtarmak ve hayatlarını yeniden kurmalarına yardım etmek için ayrıldı.

ALEKSA VE AHMET’İN DOSTLUĞU 

Londra’da yaşayan 9 yaşındaki Aleksa’nın hayatı sınıflarına gelen Ahmet adlı gizemli öğrenciyle birden değişir. Sınıfın en arka sırasında oturan ve kimseyle konuşmayan bu gizemli çocuk hem Aleksa ile arkadaş grubunun hem de yetişkinlerin merakını uyandırır. Çeşitli dedikoduların yayılmasının ardından gerçekler ortaya çıkar: Ahmet Suriye’deki savaştan kaçmış, annesini Türkiye’de, babasını Fransa’da bırakmış mülteci bir çocuktur. Aleksa ve arkadaşları, sınıftaki zorbaların ezmeye çalıştığı bu yeni çocuğu tanımak ve onunla arkadaş olmak için ellerinden geleni yaparlar ve bunu başarırlar.

Bu sırada hem yetişkinlerle yaşadıkları hem de Ahmet’le dostluklara onlara mülteci olmanın anlamını öğretir. Ahmet’le olan içten bir dostluk kuran bu dört çocuğun dünyası duydukları bir haberle sarsılır: İngiltere kapılarını göçmenlere kapatacaktır. Ahmet’in ailesine bir daha kavuşamayacağından korkan çocuklar kafa kafaya verip bir çözüm bulurlar: İngiltere Kraliçesine mektup yazarak ondan yardım isteyeceklerdir. Mektubu Buckhingham Sarayı önündeki nöbet değişimi sırasında muhafızlardan birine vermeyi planlarlar: Mektubu verecek olan kişi Aleksa’dır.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Söyleşi - Iraz Yöntem: "Kulaklarını tıkayıp gözlerini kaçırmaları, tiyatro emekçilerinin varlığını ortadan kaldırmıyor"

Her şeyin “normal” (!!) göründüğü bugünlerde sergiler, müzeler kapılarını bir bir açarken 1 Temmuz’da da tiyatrolar “Ve perde!” demeye hazırlanıyor. Oyuncular ve tiyatro emekçileri, önümüzdeki dönem için oldukça kaygılı. Üç aydır gelirleri […]