Ve Louvre Müzesi de kapılarını açtı

ajandakolik

Dünyanın pek çok yerinde koronavirüs nedeniyle kapanan sanat mekanları da bir bir açılmaya devam ediyor. Paris’te geçtiğimiz günlerde açılan Orsay Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi de 2 Mart’tan bu yana kapalı olan kapılarını açtı.

Tüm dünyada yaşanan salgın krizi nedeniyle dört aydır kapıları kapalı olan Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesi de sanatseverlere kapılarını açtı.

Yaklaşık 350 binden fazla esere ev sahipliği yapan müze, her yıl 10 milyon kişiyi ağırlarken pandemi süreciyle yeni bir dönemi karşılıyor. Louvre’a gelen ziyaretçilerinin çoğunluğunu yabancı turistler oluştururken 6 Temmuz’da açılışının ilk saatlerinde daha çok yerli turistlerin geldiğine dikkat çekildi. Müzenin içerisinde maske kullanmak zorunlu oldu. Müzede yerlere “sosyal mesafe” kuralını gösteren bantlar yapıştırıldı.

Müzenin Genel Direktörü Jean-Luc Martinez,  ziyaretçileri ağırlamaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Martinez, normalde günde 30 bin kişinin müzeyi ziyaret ettiğini, açılış gününde ise 7 bin kişinin rezervasyon yaptığını aktardı.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bizim Joan Baez'imiz Banu Kanıbelli'den "Tutulma"

Pazar gününe sakladım ben “Tutulma”yı. Gökyüzünde bir kutsal ışık gibi kocaman parlayan Ay ha tutuldu ha tutulacak derken Banu Kanıbelli’nin geçtiğimiz cuma günü çıkan […]