Yönetmen ve yeni medya sanatçısı Deniz Tortum’un dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan sanal gerçeklik (VR) filmi ‘Selyatağı’, Türkiye’de ilk kez Filmloverss Lounge’ta gösterilecek.


Emre Yeksan
’ın ‘Yuva’ adlı son filminden ilham alarak çekilen film, üç gün boyunca Filmloverss Lounge’ta ücretsiz deneyimlenebilecek. FilmLoverss ve Köprüde Buluşmalar ortaklığıyla gerçekleşecek gösterim kapsamında ayrıca, ‘Selyatağı’nın yapım sürecinin konuşulacağı bir söyleşi de gerçekleşecek.

Türkiye’nin önde gelen bağımsız sinema platformu FilmLoverss’ın Filmada Prodüksiyon ve İstanbul Film Festivali ortaklığında düzenlenen yeni projesi FilmLoverss Lounge devam ediyor. 38. İstanbul Film Festivali süresince gerçekleşecek etkinlikler ve sohbetlerle sinema sektörü için buluşma noktası olmayı amaçlayan FilmLoverss Lounge’ın sürprizlerinden biri de, Venedik Film Festivali’nde gösterilen ilk Türkiye VR filmi ‘Selyatağı’ olacak.


Yönetmen ve yeni medya sanatçısı Deniz Tortum’un yönettiği ve dünya prömiyerini geçtiğimiz Eylül ayında 75. Venedik Film Festivali’nde yapan sanal gerçeklik (VR) filmi ‘Selyatağı’, Türkiye’de ilk kez Filmloverss Lounge’ta seyirciyle buluşacak. Emre Yeksan’ın yine Venedik’in Biennale College Cinema kapsamında gösterilen filmi “Yuva”nın dünyasından ilham alarak yaratılan ‘Selyatağı’, 9, 12 ve 13 Nisan tarihlerinde Filmloverss Lounge’ta ücretsiz deneyimlenebilecek.

Ekolojik yıkımın ortasında insan ve doğa ilişkini konu alan ‘Selyatağı’, Tortum’un da deyişiyle, “Artık olduğumuz şey olamadığımızda, gerçekten yeni bir şeye dönüşebilir miyiz? Bir orman, bir taş, çoklu bir organizma ya da hiçbir şey olabilir miyiz? Henüz bilmediğimiz bir şey haline gelebilir miyiz?” sorusunun peşine düşüyor.