banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

SALON İKSV’de bu hafta kaçmaz!


Salon’da bu hafta Sarp Maden, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem’in modern caz üçlüsü MadenÖktemErsönmez, müzik endüstrisinin sınırlarını zorlayan Belçikalı prodüktör DJ Raphaël de Sauvage’ın projesi Cabaret Nocturne müzikseverlerle buluşacak. Cabaret Nocturne’den önce ise Eren Günsan’ın dark wave/dark synth-pop eksenindeki tek kişilik projesi Affet Robot Salon’a konuk olacak.

Modern caz üçlüsü MadenÖktemErsönmez Salon’da

İstanbul müzik sahnesinin vazgeçilmezleri arasında yer alan Sarp Maden, Alp Ersönmez ve Volkan Öktem doğaçlamalarıyla dünya caz sahnelerinin tozunu atmakla kalmadı, pop müziğe de karakter kattı. İlk solo albümü ‘Bence’yi 2008 yılında yayımlayan yetenekli gitarist Sarp Maden’in Ali Perret, Yahya Dai, Erkan Oğur ve Ercüment Ateş’ten oluşan Acid Trippin’, Genco Ari’li Quartet Muartet ve Çağlayan Yıldız’lı Trio Mrio gibi beraberlikleri var. İlhan Erşahin’in İstanbul Sessions’ının üyesi Alp Ersönmez bir caz duayeni olmanın yanında Tarkan’ın basçısı, Erik Truffaz’dan Wax Poetic’e, Thievery Corporation’ın Karina Zeviani’sından Clark Gayton’a dünya starlarıyla stüdyoya girmiş bir müzisyen. Müzik hayatına 11 yaşında İzmir’de askeri müzisyenlerle davul çalarak başlayan Volkan Öktem ise, Sezen Aksu’dan Nilüfer’e 100’ün üzerinde albüme imza atmış, Sertab Erener ve Tarkan’la turlamış, bir yandan Laço Tayfa’yı kurup festival festival dolaşmış çok yönlü bir sanatçı. MadenÖktemErsönmez, trio olarak ilk defa kaydettikleri ‘MÖE’ albümünün tanıtımı kapsamında 2017’de Salon’da sahne almış ekip 27 Şubat Perşembe akşamı saat 21.30’da yeniden Salon’da.

MadenÖktemErsönmez konseri 27 Şubat Perşembe akşamı saat 21.30’da Salon’da. Konserin biletleri numaralı oturmalı 60 TL, ayakta 50 TL ve öğrenci 40 TL olmak üzere Biletix internet sitesi, çağrı merkezi (0850 755 55 55) ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Melankolik synth-pop notaları ve düzensiz house ritimleriyle Salon’da karanlık bir gece

Müzik endüstrisinin sınırlarını zorlayan Belçikalı prodüktör DJ Raphaël de Sauvage 80’lerin pop, karanlık bassline ve düzensiz house ritimlerini benimseyen müziğiyle 90’ların ortasından itibaren yeraltı müzik dünyasında adını duyurdu, 2013’te karşımıza yepyeni projesi “Cabaret Nocturne” ile çıktı. “Cabaret Nocturne” adıyla, aralarında My Favorite Robot, Beachcoma, Nein, Hafendisko / hfn, Factor City, Rotten City, Roam, Disque Discos, Join Our Club gibi birçok saygın plak şirketinin de bulunduğu mecralar aracılığıyla müziğini yayımladı. Karanlık disko elementleri ve robotik melodiler içeren kendine has tarzı ile elektronik slo-mo sahnesinin yaratıcılarından biri olarak dikkat çeken Belçikalı prodüktör, ‘DJ Magazine’, ‘Mixmag’, ‘Tsugi’, ‘Trax’ gibi önemli dergilerden aldığı beş yıldızlı yorumların yanı sıra ‘KCRW’ (Amerika), ‘NTS’ (Birleşik Krallık) ve daha birçok önde gelen radyo kanalından da destek gördü. Youtube’da milyonlarca kez dinlenen yavaş-punk başyapıtları ‘Blind Trust’ ve ‘Blood Walk’ ile büyük ilgi topladı. Sürekli genişleyen ufku ve sıradışı vizyonu sayesinde Andrew Weatherall, Boy Harsher, Chloé, Damian Lazarus, Erol Alkan, Fairmont, Tim Sweeney gibi birçok güncel elektronik müzik yapımcısı kendisini büyük bir ilgiyle takip ediyor. Bunun yanı sıra ender bulunan ve yeni parlayan parçaları da ‘K7 Nocturne’ podcast’i ile dinleyicilerine sunuyor.

Cabaret Nocturne’den önce ise Eren Günsan’ın dark wave/dark synth-pop eksenindeki tek kişilik projesi Affet Robot Salon’da olacak. Affet Robot yatak odası prodüksiyonu olarak tanımladığı ilk albümü ‘Röntgen’i 2017’de yayımladı. Indie City Festival VI vesilesiyle Salon’la ilk kez tanıştı. Yurtiçindeki pek çok önemli festivalde müziğinin karanlık tonlarını dinleyiciyle buluşturdu. Albümden iki yıl sonrasında gelen “Huzursuz Seyirler” EP’sinin kayıtlarını Amsterdam’daki Red Bull Stüdyoları’nda tamamladı. 2019’un eylül ayında Audioban etiketiyle yayımlanan bu EP ile Affet Robot, 80’ler new wave/synth-pop’una sırtını yaslarken, günümüze dokunmayı da ihmal etmedi. Geçmiş ve güncelin el ele tutuştuğu bir ortaklık yaratarak, hem işitsel hem de görsel olarak farklı bir müzikal perspektif sunmayı başardı. “Huzursuz Seyirler” prömiyerini de yaptığı post-punk.com gibi yurtdışındaki yazılı dijital platformlarda ve radyolarda kendine yer buldu. 2020 yazı öncesi ikinci stüdyo albümünü yayımlamaya hazırlanan ve Ağustos ayında İsveç’in prestijli festivallerinden Kalabalik på Tyrolen 2020’de sahneye çıkacak.

Cabaret Nocturne / Önce: Affet Robot etkinliği 29 Şubat Cumartesi akşamı saat 22.30’da Salon’da. Konserin biletleri ayakta 60 TL ve öğrenci 45 TL olmak üzere Biletix internet sitesi, çağrı merkezi (0850 755 55 55) ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

YORUM YAP

You don't have permission to register