“Rock’n Roll’un babası” Little Richard hayatını kaybetti

ajandakolik

Unutulmaz  “Tutti Frutti,” “Good Golly Miss Molly” ve “Long Tall Sally” şarkılarının piyanisti ve vokalisti Little Richard,  87 yaşında hayata veda etti.

Rock müzik tarihinde “Little Richard” lakabıyla tanınan Richard Penniman’in ölümünü, oğlu Danny Penniman doğruladı. Ancak ölüm nedeninin ne olduğu henüz belirtilmedi.

 

Bir nesli peşinden sürükleyen Little Richard, Rock’n Roll müziğin öncü isimlerinden biri olarak tanınıyordu. 1950’li yıllarda yaptığı 45’lik plaklarla bu müzik türünde çalışmalar yapan ilk yıldızlarından biri olmayı başaran Little Richard 1956 yılında kaydettiği “Tutti Frutti” adlı parçayla ilk büyük çıkışını yakalamıştı.

Aynı yıl çıkardığı “Long Tall Sally” ve “Rip It Up” parçalarının ardından 1957 yılındaki “Lucille” ve 1958’de “Good Golly Miss Molly” şarkılarıyla da kitleleri peşinden sürükledi.

 

“Tutti Frutti” parçasında yer alan ve aslında hiçbir anlama gelmeyen  “awopbopaloobop alopbamboom” sözleriyle tüm dünyada olay yaratmış, enerjisi, gösterişli kostümleri ve cinsel tercihleriyle gelecek kuşaklara hem müzikal yeteneği hem de kimliğiyle yol gösterici olmuştu.

 

1989 yılında Amerikalı sunucu Joan Rivers’a “Prince, Little Richard kuşağındandır” açıklamasıyla “Purple Rain” şarkıcısını işaret eden Little Richard, “Ama ben ondan önce mor renkte giyiniyordum” demişti.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

"Hayatta Ben En Çok Annemi Sevdim"

Önce, iki “can” şaire Can “Baba”ya ve Abdülkadir Budak’a hürmetle… Sonra, sevdiklerine bakmayı bilen, onları koruyan, gözeten, “yürekli” annelere, babalara, güzel insanlara sevgiyle… Nilüfer […]