PEN: “Edebiyat belki savaşı durduramaz, ama savaşı durduracak güçte kamuoyu yaratabilir”

ajandakolik


PEN Yazarlar Derneği’nin 21 Eylül ‘Dünya Barışı’ Günü bildirisini okudunuz mu? 

Bildiri şunları söylüyor:

“Dünya Barışı ülküsünü savunan yurttaşların çoğu 1 Eylül alışkanlığını sürdürüyor; oysa 1981’deki BM kararı bağlamında 21 Eylül Barış Günü. (Bkz: https://internationaldayofpeace.org) Resmi adı Uluslararası Barış Günü, ama ‘Dünya Barışı’ kavramı uluslararası barış ile sınırlı değil. Toplumlar ve bireyler arası barış evde, sokakta, kentte, doğada, her alanda şiddetsiz çözüm yollarını aramanın da değerli ve gerekli olduğunu vurgulayan bir kavram.

Dünya barışı için edebiyatın yapıcı işlevi var. Edebiyat belki savaşı durduramaz, ama savaşı durduracak güçte kamuoyu yaratabilir. Yazar, çevirmen ve yayıncılar aracılığıyla farklı kültürlerden insanlar birbirini daha iyi tanıyabilir, anlayabilir.

Anayasamızdaki tanım hukuken geçerli, fiilen ayaklar altında: ‘Türkiye Cumhuriyeti insan haklarına dayalı laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir.’ Barış isteyen herkes bu tanımı ciddiye alır ya da almalıdır. Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış,’ anlayışı 500 yıl öncesinin saldırganlığı ile geçersiz kılınamaz.

Barış insan hakları arasında sayılmalıdır.”

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Radiohead'in solisti Thom Yorke evlendi

Radiohead grubunun solisti Thom Yorke, üç yıldır birlikte olduğu oyuncu sevgilisi İtalyan Dajana Roncione ile dünyaevine girdi. Sosyal mesafe kurallarına göre gerçekleşen düğünde grubun […]