Paris’teki Orsay Müzesi de devlet desteği bekliyor

ajandakolik

Fransız empresyonistlerin mabedi olarak kabul edilen Paris’teki Orsay Müzesi de üç ay sonra yeniden sanat severlerle buluşabilmek için kapılarını açan sanat mekanları arasında yerini aldı. Ancak müze yetkilileri, devlet desteği olmadan yola devam edebilmenin zor olduğu görüşünde. 

Koronivirüs nedeniyle üç aydır kapalı olan Orsay Müzesi, karantinanın yarattığı finansal maliyetlerden kurtulmak umuduyla devlete yardımı çağrısında bulundu.

Yaz ayında günde yaklaşık 15 bin ziyaretçiyi ağırlayan müze, Fransız sınırlarının henüz turistlere açılmaması ve sosyal mesafe nedeniyle günlük kapasitesini 5 bin ile sınırlandırmak zorunda kaldı.

Müze yöneticisi Laurence des Cars, “Kriz, kültür sanat dünyasını derinden vurdu. Gelir eksikliğimiz çok fazla olacak. Bu zor dönemde bir karmaşanın tam ortasındayız. Devlet’ten özel destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bilet satışları Orsay’nın gelirinin % 70’ini, yabancı turistler yaz aylarında müzeye gelen tüm ziyaretçilerin % 70’ini oluşturuyor.

Biletler, internet üzerinden online olarak satın alınırken ziyaretçilerden maskeli olmaları ve sosyal mesafe kuralına uymaları bekleniyor.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Nuri Harun Ateş'ten Onur Haftası'na özel şarkı: "Ay!"

İki yıl önce SezenAksu ile düet yaptığı “Geçmişe Susmasını Söyle” şarkısıyla tanınan şarkıcı Nuri Harun Ateş‘in LGBTİ Onur Haftası’na denk getirdiği “Ay!” şarkısı 26 […]