Leyla Gencer: La Diva Turca Kadıköy Süreyya Operası’nda

ajandakolik

20. yüzyılın en önemli opera sanatçılarından Leyla Gencer’in hayatını ve sanatını konu alan ilk belgesel olma özelliğini taşıyan Leyla Gencer: La Diva Turca, 1 Aralık 2019 pazar günü saat 18.00’de, Kadıköy Süreyya Operası’nda İstanbullularla buluşuyor. 

Yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ve yönetmenliğini Selçuk Metin’in üstlendiği belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası bulunuyor. Halit Ergenç’in sesiyle güçlenen yapımın çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı.


Filmin gösteriminden önce Leyla Gencer’in anısına bir mini konser de müzikseverleri bekliyor. Konserde üç soprano; Özgecan Gençer, Hale Soner ve Ayten Telek’in sesine piyanoda Fügen Yiğitgil eşlik edecek. Belgesel gösteriminden sonra ise Zeynep Oral ve Selçuk Metin soruları yanıtlayacak.
Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Arter'de caza davetlisiniz

Beste ve düzenlemeleriyle Türkiye caz tarihinde önemli bir yeri olan Emin Fındıkoğlu, 80’inci yaşını tamamlamak üzere olduğu günlerde saksofonların yer aldığı beşlisiyle Arter’e konuk oluyor. Türkiye caz tarihine baktığımızda Arif Mardin’den sonra beste ve düzenlemeler açısından akla ilk gelen isim hiç kuşkusuz, Emin Fındıkoğlu. 6 Aralık Cuma akşamı saat 21:00’de Sevgi Gönül Oditoryumu’ndaki konseri ajandanıza not edin. Emin Fındıkoğlu Beşlisi, vokalist Zeynep Kuyumcu’nun yorumlarının etrafında kurulu bir repertuvarı seslendirmeye hazırlanıyor. Vokalde Zeynep Kuyumcu, piyanoda Emin Fındıkoğlu, alto saksofonda Duru Tuna, tenor saksofonda Barış Ertürk ve davulda Fırtına Kıral’dan oluşan Emin Fındıkoğlu Beşlisi, Arter’deki performansında Kuyumcu’nun yorumlarının etrafında kurulu bir repertuvarı […]