“Kind Of Blue” albümünün yaşayan son müzisyeni Jimmy Cobb da artık yok

ajandakolik

Amerikalı efsanevi caz davulcusu Jimmy Cobb, 91 yaşında hayatını kaybetti. Cobb’un müzik kariyerindeki en önemli çalışmalarından biri hiç kuşkusuz Miles Davis’in unutulmaz “Kind of Blue”suydu.

“Amerikan tarihindeki müthiş müzisyenler arasında yer almaktan onur duyuyorum. Çoğu yakın arkadaşım olan tüm bu müzik devlerine, hayatımı şekillendirdikleri için minettarım.”

Jimmy CobbJohn Coltrane’den Billie Holiday’e, Sarah Vaughan’dan Sam Jones’a caz müziğin çok önemli isimleriyle çalışma fırsatı bulan ve kendisi de en iyi cazcılar arasında gösterilen Amerikalı davulcu Jimmy Cobb, 24 Mayıs’ta hayata veda etti.

Trompetçi Miles Davis, kontrbasta Paul Chambers ve davulda Jimmy Cobb, 1960 yılında New York’taki Apollo Theatre’da.

Caz tarihinin hiç kuşkusuz en önemli kayıtlarından biri olan “Kind of Blue”nun yaşayan son müzisyeni Cobb, 60 yıllık bu albümü ve Miles Davis’i anarak şunları söylemişti: “Miles her zaman farklı olmak istemişti. Her zaman gitmek için bir yerler arıyordu. Ve hep ileri gitmek istiyordu, geçmişe hiç bakmazdı. ‘Kind of Blue’ onun hedeflerine doğru atılan başka bir adım olmuştu.”

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Zafer Algöz anılarını yazarsa kahkahaya boğuluruz hepimiz!

Zafer Algöz, İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Haşırt Dı Bilekbord ve Keş On Dı Teybıl kitaplarında Kemal Sunal’dan Sadri Alışık’a, Öztürk Serengil’den Fatma Girik’e, Erkan Can’dan […]