İnsanla doğanın ilişkisini anlatan ‘Nebula’ bu hafta vizyona giriyor

ajandakolik

Hem yurt içinde hem de yurt dışında katıldığı festivallerde adından çokça söz ettiren, en son 38. İstanbul Film Festivali’nde  Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne layık görülen ‘Nebula’, şimdi de vizyona giriyor.

İnsanın, etrafını kuşatan tabiatla olan ilişkisini irdeleyen, Tarık Aktaş’ın ilk uzun metraj filmi Nebula’, 26 Nisan’da sinemalarda!

İlk uzun metraj filmi ‘Nebula’ ile 71. Locarno Film Festivali’nde ‘En İyi Yeni Yönetmen’ ödülüne layık görülen Tarık Aktaş, Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk yönetmen oldu. Sibirya’da gerçekleşen Ateş Ruhu Festivali 2019’da ‘En İyi Uluslararası İlk Film’ kategorisinde yarışan “Nebula”, ikinci büyük ödül olan ‘Silver Taiga’ya layık görüldü. “Nebula” aynı zamanda, AFI Fest (Los Angeles), Selanik Film Festivali, Hong Kong Uluslararası Film Festivali ve Rotterdam Uluslararası Film Festivali gibi önemli festivallerin özel seçkisinde de yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Yapım Desteği fonunu alan film; İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar etkinliğinde 250 film arasında ilk 8’e girerek büyük ödül olan Film Geliştirme Ödülü’ne de hak kazanmıştı.

Türkiye’de izleyicisiyle buluşmaya hazırlanan ‘Nebula’, insan ve tabiat arasındaki buluşmalara odaklanarak yaşamın birliği ve birbirine geçişi üzerine felsefi bir anlatı sunuyor. Çekimleri orman, deniz, göl, dere yatağı gibi görsel yönden son derece etkileyici doğal alanlarda gerçekleştirilen film seyirciyi, hayatın sunduğu ve çoğunlukla insanlar tarafından fark edilemeyen nimetlerle yüzleştiriyor.

‘Nebula’da Barış Mert Bilgi, Ali Yavuz Ilman, Ömer Bora, Serkan Aydın, Dilara Topuklular, Hasan Türker, Serkan Özsalgıncı, Mümin Süren gibi isimler yer alıyor.

 

 

 

 

 

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Akbank Sanat'ta Uluslararası Caz Günü'nde kimler var?

Uluslararası Caz Günü’ne sayılı günler kala Akbank Sanat’ın da programı açıklandı.  Akbank Sanat, 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nde Alman saksafoncu Angelika Niescier ile piyanist ve vokal Selen Gülün’ü ağırlıyor. Nisan ayında […]