banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Grimm Masalları’na Shaun Tan heykelleriyle dokunmak

Yazar – illüstratör Shaun Tan, yeni kitabı “Şakıyan Kemikler” için heykeltraş kimliğiyle karşımıza çıkıyor. Masal denince akla ilk gelenlerden Grimm Masalları’na kendi yorumunu getiren yazar, tasarladığı 75 adet minyatür heykel ile peri masallarına karanlık bir atmosfer sunuyor. 


Sanki sihirli bir kitap… Sayfaları açtıkça karşınıza sadece masallar değil masal heykeller de çıkıyor. İki asrı aşkın süredir anlatılmasına rağmen hiç eskimeyen, sayısız uyarlamaya ilham verip değişik sanatsal formlarda tekrar vücut bulan Grimm Masalları; çok yönlü Avustralyalı sanatçı Shaun Tan’in ellerinde bu kez de ”masal heykel”lere dönüşüyor.

Kurbağa Kral’dan Parmak Çocuk’a Grimm Kardeşler’in külliyatından yetmiş beş masalın özel olarak seçilen kısımlarının yer aldığı “Şakıyan Kemikler”, Desen Yayınları etiketiyle okurlarla buluşuyor. Kitaptaki masallar, Shaun Tan’in bir avucun içine kolaylıkla sığabilecek şekilde, kâğıt hamuru ve kilden tasarladığı özgün heykelleri eşliğinde sunuluyor.

Neil Gaiman’ın Shaun Tan ve sanatı üzerine yazdığı önsöz, Jack Zipes’ın ise Grimm Kardeşler hakkındaki giriş yazısı ile taçlandırdığı bu sert kapaklı özel koleksiyon kitabı; her yaştan okurunu, masalların yarattığı baş döndürücü bir düşsel eşikten geçiriyor.

Kırmızı Başlıklı KızHansel ve GretelOn İki Erkek KardeşBeyaz Yılan ve daha niceleri hepsi bu kitapta… Grimm Masalları’nın evrenselliği şimdi Avustralyalı sanatçının büyüleyici heyeklleriyle sade, yalın ve bir o kadar büyüleyici…

Paylaş ki çoğalsın:
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media